Στραβά ξεκίνησε ο Άρης στο Eurocup (highlights)

Ο 'Αρης αμφισβήτησε μόνο για 10 λεπτά την δεδομένη ανωτερότητα της Γκραν Κανάρια.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Ισπανική ομάδα δεν είχε προβλήματα, επέβαλλε τον ρυθμό της και πέρασε νικηφόρα από το Αλεξάνδρειο στην πρεμιέρα του Eurocup κερδίζοντας με 82-66. Η ελληνική ομάδα στο ντεμπούτο της στη διοργάνωση έκανε καλό ξεκίνημα προηγήθηκε με 28-20 στο δεκάλεπτο αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Οι Ισπανοί έσφιξαν την άμυνα τους, κράτησαν τον άστοχο Άρη στους μόλις 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκαν με 38-35 στο ημίχρονο και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Η ελληνική ομάδα έμεινε κοντά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-57) αλλά στην τέταρτη περίοδο χωρίς επιθετικές λύσεις δεν κατάφερε περισσότερα πράγματα.

ΑΡΗΣ: Σλαφτσάκης 4, Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 8, Καρ 2, Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 2, Φίλιος, Μποχωρίδης 6, Ντε Σόουζα 4, Χάρελ τζούνιορ 10, Γκαλινά 22.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ: Κλιάγιτς 3, Σλότερ 21, Μπάσας, Αλμπισί 8, Πρκάτσιν, Μπρουσίνο 16, Σάλβο 9, Πέλος 12, Σούρνα 3, Λαντεσμπεργκ 4, Λόπεζ 2, Λάμερς 4.