ΠΑΟΚ-Χαποέλ Ιερουσαλήμ 79-77: Θρίαμβος για τον Δικέφαλο! (highlights)

Τεράστια νίκη για τον ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 79-77 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Basketball Champions League και έριξε στο καναβάτσο τη περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης.

Στο 2-1 ανεβαίνουν οι Θεσσαλονικείς, που μπορούσαν να τελειώσουν το ματς νωρίτερα. Τελικά τα κατάφεραν στο τέλος και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη στο Παλατάκι. Την πρώτη της ήττα δέχθηκε η Χάποελ, που πλήρωσε ακριβά τα νεκρά της διαστήματα μέσα στο παιχνίδι.

Το ματς

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον ΠΑΟΚ, που χάρη σε σουτ του Φρίντρικσον και του Σχίζα παίρνει διαφορά 8 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά (11-3). Στη συνέχεια, η Χάποελ θα βελτιώσει την άμυνά της, με αποτέλεσμα να μειώσει γρήγορα. Οι Θεσσαλονικείς θα βρουν λύση μέσα από τα μακρινά σουτ, όμως η άμυνα της Ιερουσαλήμ είναι εξαιρετική και της δίνει το μικρό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου.

Στη 2η περίοδο, η ομάδα από το Ισραήλ ξεκίνησε καλύτερα κι έφτασε στο +6 (19-25). Εκεί όμως θα βάλει τρίποντο από τα 8 μέτρα ο Τσιακμάς και το μομέντουμ θα γυρίσει, με τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 12-0 και να προηγείται με 6 πόντους Στη συνέχεια ένα μεγάλο τρίποντο του Ράντολφ έριξε τη διαφορά.

O ΠΑΟΚ θα πάρει πόντους μέσα από τη ρακέτα που δεν είχε βρει πιο πριν, αλλά κάποιες λάθος επιλογές του επιθετικά και οι χαμένες βολές δε τον αφήνουν να απομακρυνθεί, με τη Χάποελ να παραμένει κοντά στο σκορ στην ανάπαυλα (39-35).

Ο ΠΑΟΚ δε μπήκε καλά στο 2ο ημίχρονο, μένοντας άποντος για 3 λεπτά. Έκει, όμως, ήταν ο Μάικλ Γκίλμορ που με 5 συνεχόμενους πόντους θα δώσει λύση και ψυχολογία στο Δικέφαλο. Με ένα δυνατό σερί, θα πάρει αέρα 9 πόντων (49-40). Ο Ράντολφ θα κρατήσει μόνος του τους Ισραηλινούς, με τους Μπελιάουσκας και Σμιθ να απαντούν κι η διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο τέλος της περιόδου (63-52).

Η Χάποελ χρειάστηκε μόλις 1.15 να φτάσει και πάλι κοντά στο σκορ (63-59), με τον κόουτς Τακιανό να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με την επιστροφή ο ΠΑΟΚ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 8, με τους φιλξενούμενους να απαντούν με 7-0 και να μειώνουν στον πόντο. Το άγχος κυρίευσε και τις 2 ομάδες με αλεπάλληλα λάθη και “ηρωικά” σουτ από δύσκολες θέσεις. Σε ένα από αυτά, ο Σμιθ έβαλε τρίποντο με φάουλ για να ισοφαρίσει (69-69), χωρίς όμως να βάλει τη βολή.

Ο Χάρισον, θα βάλει καλάθι και φάουλ (το πρώτο του σουτ εντός παιδιάς), δίνοντας ανάσα 5 πόντων στους Θεσσαλονικείς. Ο Άλστον θα βάλει 1/2 βολές, αλλά η Χάποελ δε τα παρατά και μειώνει ξανά στους 2 (75-73), 2.30 λεπτά από το τέλος. Ο Χάνκινς θα ισοφαρίσει, αλλά ο Σμιθ θα κερδίζει φάουλ για 3 βολές. Θα πετύχει το 3/3 ο Αμερικανός του ΠΑΟΚ. Ο Ζούσμαν με ωραία προσπάθεια μειώνει στον πόντο για την Χάποελ. Ο Σμιθ του ΠΑΟΚ θα κάνει λάθος, ο Ράντολφ θα αστοχήσει στο σουτ της νίκης για την ομάδα του Ισραήλ, και θα γίνει φάουλ νέο φάουλ στον Σμιθ. Θα βάλει δυο στις δύο βολές, η Χάποελ δε θα προλάβει, κι ΠΑΟΚ θα πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη.

Πόντοι ανά περίοδο: 17-19, 39-35, 63-52

ΠΑΟΚ Mateco (Τακιανός): Χάρισον 7(1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φρίντρικσον 9(3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 7 λάθη), Άλστον 11, Γκίλμορ 10(2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σχίζας 3, Σωτηρίου, Σμιθ 16(2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπελιάουσκας 7, Τσαϊρέλης, Τσιακμάς, Σκουλαριώτης, Μαργαρίτης

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Τσίκιτς): Ζούσμαν 6. Σμιθ 9, Ράντολφ 19 6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλέιζερ, Χάνκινς 6, Λεμάρ 10, Τζόνσον 12(2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πόλεγκ, Κακασβίλι, Κάριγκτον, Εντούρ 7, Κορνήλιους

ΠΑΟΚ Mateco: 18/24 βολές, 16/27 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 35 (29+6) ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ

Χάποελ Ιερουσαλήμ: 15/21 βολές, 20/43 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 30 (22+8) ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ

Στην επόμενη αγωνιστική του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την Μπενφίκα (29/11,19.30), ενώ η Χάποελ θα ταξιδέψει στη Τουρκία για να αντιμετωπίσει τη Γαλατασαράι (28/11,19.00).