Αφεντικό στην Πάτρα ο Απόλλωνας

Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος επικράτησε 86-76 εντός έδρας του Περιστερίου για την 16η αγωνιστική της Α1. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Μακ Κόλουμ (26 π.) και Πέτροβιτς (24 π.), ενώ για την ομάδα των δυτικών προαστίων ξεχώρισε ο Μελισσαράτος (21 π.).

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την καλή άμυνα κατάφερε να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ (9-4). Αντίθετα οι Πατρινοί αντιμετώπισαν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 14-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος και αφού αρχικά «ροκάνισε» τη διαφορά (20-21), κατάφερε να ολοκληρώσει το ημίχρονο παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ (37-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ήλεγξε το παιχνίδι και παρά τις προσπάθειες του Περιστερίου τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα έξι πόντων (55-49). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε την αντεπίθεση της, όμως ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και κατάφερε να πάρει τελικά το ροζ φύλλο του αγώνα με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-36, 55-49, 86-76

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Μακ Κόλουμ 26, Αργυρόπουλος 11, Καπερόνης, Γκράντ 11, Λιάνος 3, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 24, Κλάιμπερ, Ζαφίρης, Μολφέτας, Τέρνερ 11, Κρόλο

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 7, Κομποδιέτας, Βλάχος, Θορν 11, Κανονίδης 13, Ψαρόπουλος 3, Μάντζαρης 17, Γουίλιαμς, Χάινς 4, Μελισσαράτος 21, Λάκκας, Ζούμπος