Ξεμπέρδεψε με την παραμονή το Ρέθυμνο

Εύκολη νίκη με 103-67 για το Ρέθυμνο κόντρα στα Τρίκαλα, με τους Κρητικούς να εξασφαλίζουν την παραμονή τους, κοιτάζοντας μάλιστα και προς τα πλέι οφ.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων σε ριμπάουντ (47 έναντι 19 των Τρικάλων) και δημιουργία (33 ασίστ έναντι 15 των Τρικαλών) δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν… ανάσα. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τους Κρήτες μπροστά στο σκορ με 24-20, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-6 και στο 15΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (46-26), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Για την… ιστορία, η διαφορά έφτασε στο 36΄ ακόμη και τους 40 πόντους (99-59).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Κώττας 6, Μούντι 12 (6 ασίστ), Γιαννόπουλος 16, Χίκι 8 ασίστ, Γκούντγουϊν 12 (6/8 δίποντα), Χριστοδούλου 17 (5/6 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Στεφανίδης 2, Δραγάτης 2, Θεοδωρίδης 3, Λι 23 (8/11 δίποντα, 17 ριμπάουντ), Ντισίλντς 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Σλαφτσάκης 3, Καραγιώργος 12, Τέγιτς 12, Καλογιαννίδης 14, Μόρις 22 (6 ασίστ), Γιανναράς 4, Τάταρης.