Ιωνικός – ΠΑΟΚ 83-84: Συνέχισε το νικηφόρο σερί και στην Νίκαια (hls)

Ο Γκρίφιν πέτυχε το τρίποντο νίκης, ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Το buzzer beater του Μάλκολμ Γκρίφιν που ευστόχησε σε τρίποντο, έκρινε την «απόδραση του ΠΑΟΚ (11-8) από τη Νίκαια και ο «Δικέφαλος» του Βορρά συνέχισε το σερί των πέντε νικών στους έξι τελευταίους αγώνες του. Η ευφορία που επικρατεί στον ΠΑΟΚ από την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου και την πρόσφατη ανανέωση της συνεργασίας με τον Άρη Λυκογιάννη, μετουσιώθηκε στην νέα καλή απόδοση της ομάδας κόντρα στον ανταγωνιστικό Ιωνικό.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του, προηγήθηκε 6-14 και ο Ιωνικός αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Χάλογουελ. Οι κακές επιθετικές επιλογές του ΠΑΟΚ αξιοποιήθηκαν από τους γηπεδούχους που είχαν προβάδισμα 9 πόντων στο ημίχρονο (45-36).  Οι δυο ομάδες εναλλάχτηκαν στην διακύμανση του στο τρίτο δεκάλεπτο (66-63).  Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδηςισοφάρισε σε 81-81, ο Τέρνερ αστόχησε σε τρίποντο και ο Πριτζέτ σημείωσε το 83-81. Ο Λυκογιάννης δωσε εντολή στον Γκρίφιν να επιχειρήσει τρίποντο και όχι δίποντο για να έστελνε το παιχνίδι στην παράταση και ο Αμερικάνος δικαίωσε τον προπονητή του. Ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-36, 66-63, 83-84