Περιστέρι – Άρη 75-82: Πήρε την πρώτη νίκη στο Top-6 (highlights)

Ντεμπούτο στις νίκες για τον Άρη στο Top-6, ο οποίος σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και επικράτησε με 82-75 του Περιστερίου.

Μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση Περιστέρι – Άρης, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 82-75 για την τρίτη αγωνιστική του Top-6 της Basket League. Αυτή είναι η πρώτη νίκη της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη για το μίνι – πρωτάθλημα.

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και στο φινάλε βρέθηκαν στο +13 (14-27). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε και με επιμέρους 26-10 πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-37.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα ο Άρης σοβαρεύτηκε και εκμεταλλεύτηκε την κούραση των γηπεδούχων ύστερα από το ματς στα μέσα της εβδομάδας για το BCL με τη Βόννη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέκτησε διψήφιο προβάδισμα σε κομβικό σημείο του τέταρτου δεκαλέπτου και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82