Ηρακλής-Παναθηναϊκός 59-81: Aνέφικτη υπέρβαση και υποβιβασμός του «Γηραιού»

Με επιμέρους σκορ 9-19 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «τελείωσε» το παιχνίδι που ήταν το τελευταίο του Ηρακλή στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Ο Ηρακλής κατάφερε παρά τις απουσίες του και με την παρότρυνση των φιλάθλων του στο Ιβανόφειο να ανταγωνιστεί τον ανώτερο Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο και να διατήρησει ελπίδες για την νίκη που θα του έδινε αριθμητικές πιθανότητες παραμονής στην Βasket League, εφόσον η απόφαση του ΑΣΕΑΔ που δεν έχει εκδοθεί ακόμα, του επέστρεφε τους 3 βαθμούς που του έχουν αφαιρεθεί, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άντεξε. Το άγχος των γηπεδούχων προκάλεσε την “φτωχή” συγκομιδή των 9 πόντων στην 3η περίοδο και ισάριθμων στην τέταρτη. Μόνο ο Αμερικάνος Χένρι έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ύστερα από 4 χρόνια παρουσίας του στην Α1 κατηγορία, ο “Γηραιός” επιστρέφει για τρίτη φορά στην ιστορία του, στην Α2 και ενώ η σωρεία διοικητικών λαθών που έγιναν από την αρχή της φετινής περιόδου, αποτέλεσαν την κυριότερη αιτία του υποβιβασμού.

Εικοσιένα πόντους, πέτυχαν οι Ουάιτ, Μέικον και Παπαπέτρου, ενώ ο Σίβα ήταν άστοχος και είχε 6 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-20, 41-41, 50-59,