Κρίμα, μπορούσε ο Γκιώνης

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο ξεσήκωσε τους φιλάθλους , ο Γκιώνης ηττήθηκε 4-3 από τον Κισικάουα. Ο Ελληνας πρωταθλητής είχε ματς πόιντ, αλλά ο Ιάπωνας το έσωσε και στη συνέχεια πήρε το ματς, αφήνοντας εκτός συνέχειας τον Γκιώνη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε μεγάλη εμφάνιση και δικαίωσε απόλυτα όσους πίστευαν ότι μετά την είσοδο στους «32» και το καλύτερο πλασάρισμα της καριέρας του σε Ολυμπιακά τουρνουά μπορούσε να κάνει ένα βήμα παραπάνω απέναντι σε ένα από τα ηχηρά ονόματα της παγκόσμιας επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Σε αγώνα που κράτησε 1 ώρα και 6 λεπτά και ολοένα και μεγάλωνε το ενδιαφέρον των φιλάθλων στις εξέδρες του ExCel Arena, όπως και χιλιάδων τηλεθεατών, έφτασε μία ανάσα από τη νίκη και την έχασε στις λεπτομέρειες! Τα σετ 7-11, 11-6, 9-11, 11-8, 7-11, 11-8 και 10-12.