Πέταγε στην επίθεση ο Παναθηναϊκός, 3-0 τον ΠΑΟΚ

Με το απίθανο 62% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να μην νικήσει τον ΠΑΟΚ 3-0 σετ(28-26, 25-23, 25-19) στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής.

Οι πράσινοι με τέλεια υποδοχή, εξαιρετικό σερβίς και κυρίως αποτελεσματική επίθεση (62% έναντι μόλις 41% του ΠΑΟΚ) πήραν καθαρή νίκη και διατηρήθηκαν στο -1 από τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League. Για να φτάσει μάλιστα στη νίκη ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ όπου βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ με 0-5 μέχρι και το 16-20.

Με τα σερβίς του Βουλκίδη και διαδοχικές κόντρα επιθέσεις σήμανε η αντεπίθεση που κορυφώθηκε με τον άσσο του Μάρκου και τις επιθέσεις από Κοβάρ και Χερναντέζ που έκριναν το σετ με 28-26. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ πάλεψε για την ισοφάριση αλλά ο Παναθηναϊκός πάντα με πίεση στο σερβίς και κορυφαίο τον Ερνάντεζ πήρε το σετ 25-23. Μάλιστα στο 23-23 μοιραίος παίκτης ήταν ο Βαν Χάρντερεν καθώς έχασε το σερβίς (24-23) και στη συνέχεια δέχτηκε τον άσσο από το σερβίς του Ερνάντεζ ΓΙΑ ΤΟ 25-23. Στο 3ο σετ μετά το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 3-0 ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι ρυθμό και με ξεκάθαρη υπεροχή στην επίθεση και λίγα λάθη έφτασε δίκαια στη νίκη. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 62%), 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις (αποτελεσματικότητα 41%), 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 62% άριστες, Ιερεζουέλο 1 (1/1 επ.), Ρανγκέλ 7 (7/9 επ.), Ερνάντεζ 17 (15/25 επ., 2 άσσοι), Βουλκίδης 11 (7/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 41% άριστες) / Ζήσης (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Πετρέας 1 (1/1 επ.), Μάρκου 1 (1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Παπαλεξίου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Βαν Γκάρντενεν 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 5% άριστες), Γαλιώτος 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τρούχτσεφ 6 (6/17 επ., 53% υπ. – 6% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. – 33% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης, Γάτσης 1 (1/1 επ.), Τακουρίδης.