CEV Cup: Πέρασε ο Ολυμπιακός, περιμένει ΠΑΟΚ

Τον ΠΑΟΚ (ή την Μπρνο) περιμένει πλέον ο Ολυμπιακός στους «16» του CEV Cup.

Οι ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-0 σετ (25-21, 25-20, 25-16) της Κάλτσιτ Κάμνικ στο κλειστό του Ρέντη και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 3-1 στη Σλοβενία πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Ολυμπιακός χρειάζονταν δύο σετ για να σφραγίσει την πρόκριση και παίζοντας με σοβαρότητα πήρε εύκολα το πρώτο σετ, ενώ όταν οι Σλοβένες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και προηγήθηκαν με 5-8 στο 2ο σετ, απάντησε άμεσα και μετέτρεψε το σκορ σε 16-11 για να κάνει το 2-0. Στο τρίτο σετ ο Μιτσέλι έκανε κάποιες αλλαγές, ωστόσο η ομάδα του δεν επηρεάστηκε και έφτασε άνετα στη νίκη και την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Μπρνο-ΠΑΟΚ (ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 3-2 στη Θεσσαλονίκη). Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Κάλτσικ Κάμνικ προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 2 (2/5 επ.), Γουίντερς 11 (9/23 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες), Σάλας 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 00% υπ -00% άριστες), Όλμπρεχτ 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 16 (13/32 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 32% υπ.-29% άριστες), Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Συριστατίδη, Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Γενιτσαρίδη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Σουφλέρη.

ΚΑΛΤΣΙΚ ΚΑΜΝΙΚ (Γκρέγκορ Ρόζμαν): Ραντίσκοβιτς 10 (7/18 επ., 3 άσσοι, 58% υπ.-25% άριστες), , Τζόρτζεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χουτίνσκι 5 (2/2 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Μπόισα 8 (7/25 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ.-11% άριστες), Βουκόγιεβιτς (0/3), Πούτσελι 4 (4/9 επ.) / Μπάνκο (λ, 33% υπ. – 07% άριστες), Γκόργιουπ  1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Βοβκ 10 (7/18 επ., 3 άσσοι, 30% υπ.-10% άριστες), Κρέγκαρ 2 (2/7 επ.), Τσίζμαν 4 (4/9 επ.).