Με Πολυνοπούλου και 8 μπλοκ πέρασε ο ΠΑΟΚ από τη Λαμία

Με την κεντρική Ιωάννα Πολυνοπούλου τοπ σκόρερ (16π.) ο ΠΑΟΚ πιέστηκε μόνο στο τρίτο σετ από τη Λαμία την οποία νίκησε με 3-0 σετ (25-15, 25-19, 29-27) στο Χαλκιοπούλειο.

Οι Θεσσαλονικείς μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Θέτιδα αντέδρασαν τόσο με την ευρωπαϊκή επιτυχία (3-0 στην έδρα της Αστερίξ) όσο και με το τρίποντο επί της Λαμίας. Αυτό κρίθηκε στο τρίτο σετ όταν η Λαμία ισοφάρισε 22-22 από 19-22. Με άσσο μάλιστα έφτασε σε σετ μπολ, το οποίο έσβησε η Κογιάρ με τον ΠΑΟΚ να έχει ματς μπολ με απίθανο πόντο (κακή συνεννόηση Λι, Πολυνοπούλου και κακή άμυνα της Λαμίας). Έπρεπε όμως να φτάσουμε στο 27-27 όπου η Λι έκανε το μπλοκ στην Ρόμπλες και η πετυχημένη κόντρα της Μετρέκη να δώσουν τέλος στον αγώνα.

Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Δάρδα 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Κοντονάσιου 1 (1 μπλοκ), Περέιρα 16 (15/30 επ., 1 άσσος), Νούσια 4 (4/12 επ., 45% υπ. – 36% άριστες), Αραούχο 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Ρόμπλες 15 (13/41 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. – 21% άριστες) / Ζήκου (λ, 30% υπ. – 15% άριστες), Κουντουρά 1 (1 μπλοκ), Κούμπουρα, Γιαννέλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 16 (11/16 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 9 (6/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 32% άριστες), Κογιάρ 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ), Φιντόν 8 (8/15 επ., 36% υπ. – 36% άριστες), Ντα Γεόνγκ Λι 3 (1/1 επ., 2 άσσοι) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. – 36% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.