“Ερυθρόλευκη” δυναστεία

Το 7ο του συνεχόμενο νταμπλ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Παρουσία 1200 φίλων του και του διοικητικού του ηγέτη Βαγγέλη Μαρινάκη, νίκησε και στον 3ο τελικό 3-0 σετ (25-23, 25-15, 25-14) τον Πανναξιακό και σήκωσε την 15η εγχώρια κούπα τα τελευταία 8 χρόνια.

Κορυφαία σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Βλαχάκη με 17 ενώ η Λαμπρούση πρόσθεσε 13. Ήταν η 30η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού.

Η ροή του 3ου τελικού

Το πρώτο σετ ήταν δραματικό. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-6 και 12-8 αλλά ο Πανναξιακός έτρεξε σερί 5-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-12 και 15-13. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 23-23 με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ με μπλοκ της Ζακχαίου στη Λιάγκη και αφού είχαν προηγηθεί δύο άστοχες κόντρα επιθέσεις της Βλαχάκη αλλά και ισάριθμες προσπάθειες από τη Νάξο για την ισοφάριση. Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός με όπλο του το μπλοκ μετέτρεψε το ισόπαλο 11-11 σε 14-11 για να ξεφύγει με 7 (21-14) και να κλείσει το σετ άνετα με 25-15 με την Χριστοδούλου να εκμεταλλεύεται την καλή υποδοχή και να παίζει πρώτο χρόνο.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το σερβίς της Λαμπρούση στο 2-2 έχτισε διαφορά πέντε πόντων (7-2) και με κληρονομιά αυτή τη διαφορά οι πρωταθλήτριες έφθασαν στην κατάκτηση του σετ, του αγώνα και του 7ου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς):Λαμπρούση 12 (6/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βλαχάκη 16 (11/22 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 33% υπ. – 24% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 15 (12/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 27% υπ. – 18% άριστες), Χουντ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες) / Κονόμι (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Νομικού.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Ριντ 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 21% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 6 (4/13 επ., 2 άσσοι), Τσομπανίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Στεντίλ 6 (6/23 επ., 52% υπ. – 24% άριστες) / Κακουράτου (λ, 50% υπ. – 25% άριστες), Κένεντι 2 (2/15 επ.), Πατεράκη, Λάβδα.