Ηρακλής by USA

Με κορυφαίους παίκτες τους δύο Αμερικανούς Μπίλινγκς και Όουενς, ο Ηρακλής νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-0 σετ και προκρίθηκε για 7η φορά στον τελικό του Κυπέλλου...

Με κορυφαίους παίκτες τους δύο Αμερικανούς Μπίλινγκς (17/33 επιθέσεις) και Όουενς (12/17 επ.) ο Ηρακλής νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-0 σετ (28-26, 25-16, 25-22) και προκρίθηκε για έβδομη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου στις 19 Μαρτίου στην Ορεστιάδα θα παίξει για την κούπα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι ήταν “εκρηκτικό” με τον πρώτο διαιτητή Νώντα Γεροθόδωρο να αναγκάζεται να το διακόψει δύο φορές.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με 10 λεπτά καθυστέρηση λόγω των χαρτιών που πέταξαν στο τερέν οι 1000 οπαδοί του ΠΑΟΚ, ενώ στο 14-13 του Γ΄ σετ το ματς διεκόπη γιατί η εξέδρα έβριζε τον πασέρ του Ηρακλή Κώστα Προύσαλη. Τόσο στην έναρξη όσο και στην λήξη πετάχθηκαν δυναμιτάκια στο γήπεδο με τους παίκτες και των δύο ομάδων να φεύγουν στο τέλος τρέχοντας προς τα αποδυτήρια για να σωθούν. Η ομάδα του ΠΑΟΚ κινδυνεύει πλέον με τιμωρία της έδρας της.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Λινς 12 (9/20 επ., 3 μπλοκ, 76% υπ.), Παντακίδης 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Στέινμπεργκ 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ), Μπόγιτς 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ.), Καραγιάννης 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερ 2 (1 άσος, 1/4 επ.), (λίμπερο Δημητρακόπουλος., 56% υπ.), Πλίκας, Παπαδημήτριου.