Βόμβα του Παναθηναϊκού, 3-0 στον Άρη (video)

Μια εβδομάδα μετά την ήττα του στη Μίκρα από τον Ηρακλή με 3-0 σετ ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο ίδιο γήπεδο και με τη νίκη του 3-0 σετ (25-17, 25-23, 25-21) επί του Άρη ανέτρεψε και πάλι τα δεδομένα στην ουρά της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» μείωσαν την διαφορά στο -4 από τον Ηρακλή και στο -5 από τη Νίκη Αιγινίου (έχει αγώνα λιγότερο με την Κηφισιά την Καθαρά Δευτέρα) μία στροφή πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά από αυτή την ήττα έχασαν οριστικά τη 5η θέση και θα κινδυνεύσουν να χάσουν και την 6η θέση εφόσον η Κηφισιά πάρει τρίποντα στα δύο ματς που της απομένουν. Ο Παναθηναϊκός στον τελευταίο αγώνα που έχει με τη Νίκη Αιγινίου θέλει τουλάχιστον έναν βαθμό για να οδηγήσει την σωτηρία του στα πλέι άουτ στη περίπτωση που ο Ηρακλής πάρει τρίποντο από τον Άρη.

Οι πράσινοι έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και σημείωσαν την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα. Η παράδοση που θέλει τους νέους προπονητές να χάνουν (όπως έγινε με τον Γιάννη Μέλκα στη Νίκη Αιγινίου, τον Στέλιο Καζάζη στον ΠΑΟΚ και τον Γιώργο Μπακοδήμο στον Παναθηναϊκό) τηρήθηκε και στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Κουτσονίκα στον Άρη.

Στο 1ο σετ ο Άρης ξέφυγε 10-6 αλλά ο Παναθηναϊκός με εντυπωσιακό Πρωτοψάλτη έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε 10-10 και για πρώτη φορά πέρασε μπροστά με 13-12. Στο 13-13 ήρθε και νέο σερί 4-0 για τον Παναθηναϊκό που ξέφυγε 17-13 και από εκεί και πέρα με καλό σερβίς άνοιξε κι άλλο τη διαφορά στο +8 (23-15) μέχρι που πήρε το σετ 25-17.

Στο 2ο σετ ο Άρης είχε τον έλεγχο μέχρι το 15-13 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 15-15 με τους Στίγγα, Βόγγελ να ελέγχου τον φιλέ. Στο 17-17 έγινε λάθος από τον Κυριακίδη και ακολούθησε πόντος από τον Πρωτοψάλτη για το 19-17. Ο Άρης ισοφάρισε 22-22 αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο καλές άμυνες κατάφερε να γυρίσει κόντρα επιθέσεις και να πάρει το σετ 25-23.

Στο 3ο σετ με το «αέρα» του 2-0 ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και πιο αποφασιστικά. Ο Βόγγελ κέρδισε όλες τις μονομαχίες, ο Λιβαθηνός μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι και το σερβίς του Άρη αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά από τους πράσινους. Η τελευταία αντίδραση από τον Άρη ήρθε με την ισοφάριση στο 14-14 και αργότερα στο 19-19. Η χαριστική βολή ήρθε από τις επιθέσεις των Πρωτοψάλτη, Γουόλκερ που έκαναν σερί 3-0 (22-19) και τελικά οι «πράσινοι» πήραν το «καθαρό» τρίποντο.

«Σήμερα αντιμετωπίσαμε έναν Παναθηναϊκό αποφασισμένο για τη νίκη, ο οποίος ήταν καλύτερος από εμάς και μας κέρδισε δίκαια. Εμείς του δώσαμε το δικαίωμα να κάνει το παιχνίδι του, γιατί όλοι μαζί δεν ήμασταν στο γήπεδο. Δεν λειτούργησε τίποτα σωστά απ΄ όσα είχαμε σχεδιάσει, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και πήρε τη νίκη» είπε ο προπονητής του Άρη Βαγγέλης Κουτσονίκας με τον κόουτς του ΠΑΟ Γιώργο Μπακοδήμο να δηλώνει: «Όπως έχω ξαναπεί ο δρόμος για την παραμονή είναι μακρύς. Οποιασδήποτε ασκήσεις επί χάρου εξωαγωνιστικές μαρτυρούν οργανωτικό οίστρο αλλά δημιουργούν και εντυπώσεις. Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στα παιδιά της εφηβικής ομάδας του Παναθηναϊκού που συνεχίζουν το δρόμο τους για την Αλεξανδρούπολη όπου θα αγωνιστούν στα τελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων». Οι πόντοι του Άρη προήλθαν: 2 άσσοι, 31 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Κουτσονίκας): Κυριακίδης 2 (1/5, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Γκιρτζίκης 10 (7/11, 3 μπλόκ), Χαριτωνίδης 2 (1/1, 1 άσσος), Κιόσης 4 (1/3, 3 μπλοκ), Τζελάτης 14 (14/32), Ριζόπουλος 6 (5/11, 1 άσσος, 50% υπ.) / Μπαμπαλιούτας (λ.-100% υπ. – 73% άριστες), Ντίνας, Ωρολογάς 3 (2/10, 71% υπ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόκερ 15 (12/23, 1 άσσος, 2 μπλόκ, 20% υπ.), Ιωάννου 10 (8/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 14 (10/16, 3 άσσοι, 1 μπλόκ, 47% υπ.), Βόγκελ 13 (10/13, 3 μπλόκ), Στίγγας 8 (6/12, 2 μπλοκ), Λιβαθηνός / Ζήσης (λ.- 70%υπ. – 40% άριστες)