Πέρασε με περίπατο ο Ολυμπιακός από τη Σύρο

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στη Σύρο επικρατώντας με 3-0 σετ (Τα σετ: 25-23, 25-19, 25-17) του γηπεδούχου Φοίνικα που πίεσε την «ερυθρόλευκη» ομάδα μόνο στο πρώτο σετ.

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στη Σύρο επικρατώντας με 3-0 σετ (Τα σετ: 25-23, 25-19, 25-17) του γηπεδούχου Φοίνικα που πίεσε την «ερυθρόλευκη» ομάδα μόνο στο πρώτο σετ. Η ομάδα του Καζάζη με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια προκρίθηκε αήττητη από τον Β΄ όμιλο του League Cup και στα μέσα Γενάρη (11-13) θα διεκδικήσει την πρώτη κούπα της χρονιάς. Η ομάδα του Πάτρα είχε πρόβλημα στην υποδοχή (δέχθηκε 5 άσσους) ενώ υστέρησε και στην επίθεση (43% έναντι 54%).

«Φάνηκε και σήμερα ότι δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας με εξαίρεση το πρώτο σετ, αφού είχαμε προβλήματα στην υποδοχή ενώ και επιθετικά δεν είχαμε τις καλύτερες δυνατές επιλογές», παραδέχθηκε ο Χρήστος Πάτρας ενώ ο Δημήτρης Καζάζης από την πλευρά του τόνισε: «Η νίκη δεν ήταν τόσο εύκολη όσο φαίνεται από το σκορ, ωστόσο τη δεδομένη χρονική φάνηκε ότι είμαστε λίγο περισσότερο πιο έτοιμοι από τον Φοίνικα, χωρίς να είμαστε και στο βαθμό που θέλουμε. Πετύχαμε τον πρώτο μας στόχο και πλέον κοιτάμε το ματς με την Λαμία που είναι μια καλή ομάδα και μια παραδοσιακά δύσκολη έδρα».

Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 2 (2/4 επ.), Ματσακόν 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 25% άριστες), Κουρνέτας, Θάνος 2 (2/4 επ.), Μπέμε 7 (7/15 επ.), Λάππας 9 (9/19 επ., 43% υπ. – 29% άριστες), Γκαράς 59% υπ. – 27% άριστες) / Αρβανίτης, Τσέργας, Κράουζε 4 (2/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 46% άριστες), Τακουρίδης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ)

Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 62% άριστες), Γιούρισιτς 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1, Κοκκινάκης 11 (10/14 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 38% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (16/27 επ., 2 άσοι), Παπαδόπουλος 9 (5/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (56% υπ. – 41% άριστες)