Ανατροπή για Παμβοχαικό, νέα ήττα για ΑΕΚ

Ούτε η έλευση του νέου προπονητή Άκη Φλαούνα στον πάγκο της έφερε νίκη στην Ένωση. Ο Παμβοχαικός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, με αντεπίθεση διαρκείας, την είσοδο του Τσέλιου, την άνοδο του Αμπράο και την σταθερότητα του Δημητριάδη κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-11) και να σημειώσει την 8η νίκη του σε 15 αγώνες

Ούτε η έλευση του νέου προπονητή Άκη Φλαούνα στον πάγκο της έφερε νίκη στην Ένωση. Ο Παμβοχαικός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, με αντεπίθεση διαρκείας, την είσοδο του Τσέλιου, την άνοδο του Αμπράο και την σταθερότητα του Δημητριάδη  κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-11) και να σημειώσει την 8η νίκη του σε 15 αγώνες. Με το δίποντο ο Παμβοχαϊκός έπιασε τους 24 βαθμούς και προσπέρασε και πάλι τον Φοίνικα Σύρου στη μεγάλη μάχη της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο. Είναι η δεύτερη επικράτηση του Παμβοχαϊκού στους τέσσερις αγώνες που έχει δώσει στο τάι μπρέικ. Η ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Άκη Φλαούνα στον πάγκο δεν κατάφερε να χαμογελάσει. Έκανε πολλά λάθη – ειδικά στο σερβίς – και επιθετικά δεν είχε διάρκεια για να πάρει κάτι παραπάνω από βαθμό. Ο Μάκης Κανέλλος ήταν ο κορυφαίος της Ενωσης. Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 14 βαθμούς αφήνοντας στους 13 τον Εθνικό. Είναι ο πέμπτος αγώνας της ΑΕΚ στο 5ο σετ και η δεύτερη ήττα στο τάι μπρέικ. Ο Γιώργος Τζιουμάκας μπήκε αλλαγή μόνο στο 4ο σετ καθώς πάλι αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο.

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 9 μπλοκ, 61 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 4π. (3/4επ., 1 άσσος), Ολιβέιρα 16 (15/37, 1 μπλόκ, 37%υπ., 27%αρ.), Γκλαντσόουν 10 (5/10, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 1 (1/1), Ροντρίγκο 21 (19/38, 2 μπλοκ, 68%υπ., 54%αρ.), Γουάλαφ 14 (12/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. – 57%υπ., 35%αρ.), Κωτσάκης 1 (1/1επ.), Τσέλιος 9 (7/9επ., 2 μπλοκ).