Διπλό για τον Παναθηναϊκό στην Θεσσαλονίκη (video)

Έπρεπε να περάσουν τέσσερα ολόκληρα χρόνια προκειμένου ο Παναθηναϊκός να πανηγυρίσει νίκη στην πρεμιέρα της Volleyleague. Οι πράσινοι επικράτησαν 3-2 σετ (25-19, 20-25, 25-20, 21-25, 15-11)της Ένωσης Τούμπας ενώ με το ίδιο σκορ είχαν νικήσει τη σεζόν 2010-11 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και πάλι στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου θα έπαιρνε το τρίποντο αλλά υπολόγιζε χωρίς τον ξενοδόχο Ιταλό πασαδόρο της ΜΕΝΤ Ματέο Πάρις ο οποίος με εξαιρετικό σερβίς πήρε σερί 6-0 στο 4ο σετ και κατάφερε να ισοφαρίσει και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Η ΜΕΝΤ πήρε τον πρώτο της βαθμό στη κατηγορία στην παρθενική της εμφάνιση στην Volleyleague.

«Είναι μεγάλη και δύσκολη νίκη για την ομάδα μου απέναντι σε έναν σκληρό αντίπαλο. Ίσως η νίκη να είχε έρθει πιο εύκολα εάν ο Πάρις στο 4ο σετ δεν έκανε κάτι το εκπληκτικό στο σερβίς. Παρότι ισοφαριστίκαμε δείξαμε πάθος και θέληση για τη νίκη. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μου και ειδικά στον Καμίνσκι και στον Πανταλέων» είπε ο κόουτς του ΠΑΟ, Δημήτρης Ανδρεόπουλος ενώ ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Τηρουμένων των αναλογιών είμαι ευχαριστημένος από τον βαθμό. Δεν πήγαμε καλά. Κάθε αρχή και δύσκολη. Λογικό είναι να υπάρχει άγχος στην πρεμιέρα. Ο Γκόρτσανιουκ είχε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και οι παίκτες μου είχαν περισσότερο άγχος απ’ όσο έπρεπε. Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας θα μπορούσαμε και να είχαμε χάσει 3-1 σετ αλλά τα σερβίς του Ματέο μας κράτησαν στον αγώνα». Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 20 (17/34 επ., 3 άσσοι), Γκόρτσανιουκ 19 (17/27 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 27% άριστες), Χατζηηλιάδης 14 (14/26 επ., 78% υπ. – 65% άριστες), Μπίσετ 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Πάρις 10 (10 άσσοι), Σφενδυλάκης 8 (7/11 επ., 1 άσσο)/ Αντωνιάδης  (λ -43% υπ. – 36% άριστες)  Κνάπεκ -λ (62% υπ. – 62% άριστες), Παπαϊακώβου, Αντιάκος, Μάντζιος
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 17 (14/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κουκ 13 (9/21 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Πρωτοψάλτης 9 (9/2 επ., 54% υπ. – 46% άριστες), Χόι 10 (9/15 επ., 1 άσσος), Πανταλέων 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ)/ Πολυχρονιάδης (λ -59% υπ. – 46% άριστες) Δημητριάδης.