Μονακό – Κλερμόν 1-1: Κράτησε με Εμπολό και δέκα παίκτες (hls)

Η Κλερμόν πήρε βαθμό στο Μονακό και δεν έχασε για τρίτη σερί αγωνιστική κόντρα σε μια ομάδα που προερχόταν από πέντε σερί νίκες και έπαιζε από το 17ο λεπτό με παίκτη λιγότερο.

Η Μονακό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές μόλις στο 17ο λεπτό καθώς ο Καμαρά μάρκαρε αντικανονικά τον Καουί και αποβλήθηκε. Τα σχέδια του Φιλίπ Κλεμόν άλλαξαν και ο Βέλγος προπονητής θυσίασε τον Μπεν Γεντέρ για να βάλει στο ματς τον Ματαζό. Έβγαλε και τον Μιναμίνο για να βάλει τον εξαφανισμένο Ντιατά. Η Μονακό δεν είχε φάση και στο 29ο λεπτό κέρδισε πέναλτι με τον Εμπολό να το κερδίζει και να σκοράρει το 5ο φετινό του γκολ (1-0). Η Κλερμόν είχε τεράστια ευκαιρία σε φάση διαρκείας στα καρέ του Νούμπελ και δοκάρι για να ισοφαρίσει στο 34ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κλερμόν ανέβασε το ποσοστό της κατοχής και με υπομονή προσπάθησε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο 53ο λεπτό με τον Άντριτς (1-1), αλλά δεν κατόρθωσε να βγάλει τη μεγάλη φάση για να νικηθεί ο Νούμπελ που όποτε χρειάστηκε έκανε την δουλειά του.