Κυνήγησε το θαύμα ο Ηρακλής, 3-2 ο ευρωπαίος Ολυμπιακός

Τον πρώτο του βαθμό εντός έδρας – δεύτερο συνολικά στο πρωτάθλημα – απώλεσε ο Ολυμπιακός. Ο Ηρακλής Χαλκίδας, κυνήγησε να σπάσει το αήττητο σερί των «ερυθρόλευκων» αλλά το χαμένο σερβίς του Γκόμεζ και το λάθος του Δελιπρίμη στο 14-14 του πέμπτου σετ έχρισαν νικητές τους Πειραιώτες με 3-2 σετ (25-20, 20-25, 25-17, 23-25, 16-14).

Ο Ηρακλής έπαιξε ελεύθερα και η εμφάνιση του δεν είχε καμία σχέση με τον αγώνα κυπέλλου την περασμένη Τετάρτη και πάλι στο Ρέντη. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνόθ επιχείρησε να κάνει αλλαγές και να δοκιμάσει νέα σχήματα. Ξεκίνησε με διαγώνιο τον Ζουπάνι αλλά στο 5ο σετ επιστράτευσε τον Οϊβάνεν, ενώ ξεκίνησε με πασαδόρο τον Στιβαχτή και παρόλο που πήρε το πρώτο σετ έβαλε τον Ντρίζγκα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ηρακλή έκανε ο Πεντράο που μάλιστα πήρε και 6 άσσους ενώ από τον Ολυμπιακός ο Αλεξίεφ είχε σταθερή παρουσία σε πέντε σετ. Το ματς κρίθηκε στο 5ο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 με τον άσσο του Οϊβάνεν και την επίθεση του Αλεξίεφ αλλά ο Ηρακλής έμεινε κοντά. Με σερί 3-0 από τον εκπληκτικό Πεντράο ο Ηρακλής πέρασε μπροστά 10-8 και 13-12 με τον Γκόμεζ. Η επίθεση του ψύχραιμου Αλεξίεφ και ο άσσος του Οιβάνεν έφερε τον Ολυμπιακός σε ματς μπολ 14-13. Ο Γκόμεζ με μπλοκ ισοφάρισε 14-14 αλλά στη συνέχεια ο Βενεζουελάνος διαγώνιος και άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού έχασε το σερβίς (15-14) και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το λάθος στην επίθεση του Νίκου Δελιπρίμη και επίσης πρώην παίκτης της ομάδας του Πειραιά που στάθηκε μοιραίος για τον Ηρακλή (16-14). Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνόθ): Ζουπάνης 17 (15/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μπέμε 15 (10/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Αλεξίεφ 18 (11/23 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ, 22% υπ -17% άριστες), Ραουβέρντινκ 11 (10/28 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 48% υπ -35% άριστες), Στεφάνου (λ), Ρουμελιωτάκης 1 (1/1 επ), Οϊβάνεν 6 (3/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 1 (άσσος), Τσέλιος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Δαληπρίμης 6 (6/28 επ, 29% υπ -23% άριστες), Γκόμεζ 22 (18/40 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 15 (14/31 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ -31% άριστες), Γκελίνσκι 4 (4/4 επ), Πεντράο 14 (6/15 επ, 6 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ – 38% άριστες), Κολτσιάκης 1 (1/2 επ), Τσολάκος.