Νίκη-πρόκριση για τη Λετονία

Τη νίκη με 76-66 πήρε η Λετονία απέναντι στα Σκόπια και πανηγύρισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ. Εκτός συνέχεια η ΠΓΔΜ.

Οι Λετονοί έκαναν πολλή δυναμική είσοδο στο παρκέ και στο φινάλε πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να προηγούνται 27-16 της ομάδας του Πίπαν.

Η άμυνα των Λετονών ήταν το σημείο «κλειδί» για την επικράτησή τους, αφού δεν έδωσαν το δικαίωμα στους Σκοπιανούς να πιάσουν τη συνηθισμένη απόδοση στην επίθεση.

Το σκορ ημιχρόνου ήταν 49-36 με του παίκτες του Μπαγκάτσκις να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό. Οι άμυνες είχαν την τιμητική τους σο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 16-13 υπέρ των Σκοπιανών, με τους Λετονούς όμως να κρατούν τη διαφορά τους.

Τίποτα δεν μπόρεσε να αλλάξει για την ΠΓΔΜ στην τέταρτη περίοδο, με το τελικό 76-66 να σφραγίζει την πρόκριση των Λετονών στην επόμενη φάση και παράλληλα να σημαίνει τον αποκλεισμό των Σκοπιανών που είχαν μεγάλες βλέψεις.

Γιανιτσένοκς και Μπέρζινς ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με 15 πόντους, με 16 τελείωσε το ματς ο Πέρο Άντιτς.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 49-36, 62-52, 76-66

Λετονία (Μπαγκάτσκις): Μπλουμς 1, Στρέλνιεκς 5, Μπέρτανς 12, Γιανιτσένοκς 15, Σκέλε 8, Κούκσικς , Μέγερις, Κ.Μπέρζινς 15, Φρειμάνις 6, Μέιερς 12, Σελάκοφς 2

ΠΓΔΜ (Πίπαν): Μακάλεμπ 8, Άντιτς 16, Ιλιέφσκι 6,Κοστόσκι 2, Σοκόλοφ 5, Καβαρντάτσι, Β.Στογανόφσκι 8, Ντ.Στογανόφκσι, Μπρτσκοφ 7, Γκετσέφσκι 11, Γκιουρόσκι, Σαμαρντζίσκι 3, Τσεκόφσκι