Στο καναβάτσο η Ισπανία!

Η Σλοβενία πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί της Ισπανίας στη δεύτερη μέρα του Ευρωμπάσκετ, νικώντας 78-69 με μεγάλη αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Ισπανοί μπήκαν ως συνήθως δυναμικά και με εξαιρετική άμυνα κράτησαν τους Σλοβένους στους 9 μόλις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 14-9.

Οι δύο αντίπαλοι βρήκαν επιθετικές λύσεις, με αποτέλεσμα τα καλάθια να έρχονται πιο εύκολα στη συνέχεια. Μαρκ Γκασόλ και Καλδερόν ήταν τα κυριότερα επιθετικά όλα του Ορένγκα, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 33-25.

Παρά την παρουσία του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς στον πάγκο της, η Σλοβενία γύρισε το ματς από την επίθεση! Οι αδερφοί Ντράγκιτς φρόντισαν για αυτό, αφού αμφότεροι πέτυχαν συνολικά 30 πόντους, βοηθώντας τους οικοδεσπότες να προηγηθούν 52-51 στο 30′.

Οι Σλοβένοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στους «φούριας ρόχας» με 78-69, κάνοντας ταυτόχρονα το 2/2 στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 25-33, 52-51, 78-69

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς 7, Μπάλαζιτς 3, Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 6, Μπλάζιτς, Νάχμπαρ 14, Γκ. Ντράγκιτς 18, Ζ. Ντράγκιτς 12, Λόρμπεκ 5, Βίντμαρ 5, Μπέγκιτς 6

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 5, Φερνάντεθ 5, Ροντρίγκεθ 7, Ρέι 3, Καλντερόν 14, Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 3, Σαν Εμετέριο 3, Γιούλ 2, Μ. Γκασόλ 17, Γκάμπριελ, Μούμπρου 4