Φέγενορντ-PSV Αϊντχόφεν 3-1: Οι γηπεδούχοι έδειξαν τον δρόμο στον…Ολυμπιακό (hls)

Η Φέγενορντ επικράτησε με 3-1 στο «Ντε Κάϊπ» της PSV Αϊντχόφεν για την 20η αγωνιστική της Eredivisie, προσφέροντας πολύτιμες πληροφορίες στον Ολυμπιακό.

Η Φέγενορντ ήταν αποτελεσματική, χτύπησε στην κόντρα στο πρώτο ημίχρονο όταν και σημείωσε και τα τρία της γκολ.

Η PSV από την άλλη είχε την κατοχή σε συντριπτικό ποσοστό, πίεσε πολύ με κόρνερ, φάουλ και γεμίσματα, αλλά έδειξε και πάλι τα μεσοαμυντικά προβλήματα που έχει όταν ο αντίπαλος βρει χώρους στο ανοικτό γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 7’, όταν μετά από γύρισμα του Γκερτρούϊντα, ο Ντίμερς με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 26’ η Φέγενορντ διπλασίασε τα τέρματα της με καταπληκτικό σουτ του Μπέργκχαους που πρώτα βρήκε το δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

Τέλος στο 41’ με υποδειγματική αντεπίθεση, Ντίμερς και Τούρνστρα άλλαξαν τη μπάλα, με τον τελευταιο να σερβίρει στο Λίντσεν που με πλασέ έκανε το 3-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με την PSV να πιέζει και τελικά να καταφέρνει να σημειώσει ένα γκολ στο 56’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαξ, ο Σανκαρέ με κεφαλιά έκανε το τελικό 3-1.