Ατλέτικο Μαδρίτης-Τζιρόνα 2-1: Με σκόρερ τον Κορέα και πρωταγωνιστή τον Όμπλακ (hls)

Πολύ δύσκολη νίκη με σκορ 2-1, απέναντι σε μία εξαιρετική Τζιρόνα, πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στη La Liga.

Φάνηκε ότι οι Μαδριλένοι θα φτάσουν σε μία εύκολη νίκη, καθώς προηγήθηκαν 2-0, με δύο γκολ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων από τον Άνχελ Κορέα (5΄και 48΄), αλλά η Τζιρόνα ήταν πολύ πιεστική στην επανάληψη, μείωσε με τον νεαρό Ρικέλμε στο 66΄, ο νεαρός που παίζει ως δανεικός στη Τζιρόνα από τους “ροχιμπλάνκος” και στη συνέχεια αναδείχτηκε σε μορφή του παιχνιδιού, ο Γιαν Όμπλακ, με δύο απίθανες επεμβάσεις, σε σουτ του Γκαρσία, αρχικά στο 76΄, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι του Σλοβένου και στη συνέχεια στο 86΄όταν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Αυτή ήταν μόλις η 2η εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Σιμεόνε, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο Κόκε γιατί είναι πλέον ο πρώτος σε συμμετοχές παίκτης των “ροχιμπλάνκος”.