Τσιτσιπάς: Πέρασε στα ημιτελικά, εγκατέλειψε ο αντίπαλός του!

Ο Έλληνας τενίστας πήρε το πρώτο σετ με αντίπαλο τον Νταβίντοβιτς Φοκίνα, ο οποίος εγκατέλειψε με πρόβλημα στον αριστερό μηρό, και περιμένει είτε τον Έβανς είτε τον Γκοφέν στα ημιτελικά του Μόντε Κάρλο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα δώσει το «παρών» για τέταρτη φορά σε ημιτελικό τουρνουά εντός του 2021, δίχως να χρειαστεί να ολοκληρώσει τον αγώνα του κόντρα στον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, νούμερο 58 στην παγκόσμια κατάταξη.

Κι αυτό γιατί ο 21ενός ετών Ισπανός εγκατέλειψε με πρόβλημα τραυματισμού.

Η κόντρα ήταν δριμεία με τους δύο τενίστες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στα 6 πρώτα games.

Μετά το 6ο game ο Ισπανός είχε πρόβλημα στο μηρό του αριστερού ποδιού και πήρε ιατρικό time-out για να δεχθεί τη βοήθεια του φυσικοθεραπευτή, αλλά επιστρέφοντας στο κορτ έκανε το break για να πάρει προβάδισμα 4-3.

Το νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης είχε ηχηρή απάντηση παίρνοντας 8 σερί πόντους για να κάνει break και να βρεθεί μπροστά με 5-4.

Με το σκορ στο 6-5 ο Τσιτσιπάς έκανε νέο break κατακτώντας το πρώτο σετ, όμως ο αγώνας δεν είχε συνέχεια καθώς ο Νταβίντοβιτς Φοκίνα εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού.

Πλέον ο Τσιτσιπάς αναμένει έναν εκ των Ντάνιελ Έβανς και Νταβίντ Γκοφέν στα ημιτελικά του Monte Carlo Masters 1000.

Υπενθυμίζεται πως οι άλλοι δύο προημιτελικοί είναι Ναδάλ-Ρούμπλεφ και Φονίνι-Ρουντ.