Αυτά ήταν προγραμματισμένα για τις 17 Απριλίου στην Ντόχα του Κατάρ και στις 9 και 16 Μαΐου 2020 στην Κίνα (η πόλη του πρώτου μίτινγκ δεν είχε γίνει γνωστή, ενώ η δεύτερη ήταν η Σανγκάη).
Μεταξύ των αλλαγών που προχώρησε η WA για το 2020 στη διοργάνωση ήταν η διεξαγωγή ενός μόνο τελικού (Ζυρίχη 11/09) και η πραγματοποίηση φέτος του μίτινγκ του Μπέρμιγχαμ (το στάδιο της πόλης θα ανακατασκευαστεί για να φιλοξενήσει τους αγώνες της Κοινοπολιτείας το 2022), στο Γκέιτσχεντ στις 16 Αυγούστου.
Οι πόλεις και οι ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων του Diamond League για το 2020 μετά την ματαίωση των τριών πρώτων μίτινγκ:
Στοκχόλμη – 24 Μαΐου
Ρώμη – 28 Μαΐου
Ραμπάτ – 31 Μαΐου
Γιουτζίν – 7 Ιουνίου
Όσλο – 11 Ιουνίου
Παρίσι – 13 Ιουνίου
Λονδίνο – 4 Ιουλίου
Μονακό – 10 Ιουλίου
Γκέιτσχεντ – 16 Αυγούστου
Λωζάνη – 20 Αυγούστου
Βρυξέλλες – 4 Σεπτεμβρίου
Ζυρίχη – 11 Σεπτεμβρίου