Κατάρρευση στο Τελ Αβίβ (pics)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα 3-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και πλέον βρίσκεται μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα 3-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και πλέον βρίσκεται μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1996-1997, τόσο νωρίς στην σεζόν. Αν το «τριφύλλι» δεν καταφέρει να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ, τότε θα πρόκειται για τον πιο γρήγορο χρονικά αποκλεισμό του «τριφυλλιού» από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Απογοητευτικοί οι «πράσινοι» στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, καλούνται να αλλάξουν ριζικά το αγωνιστικό τους προφίλ, προκειμένου να αφήσουν εκτός συνέχειας του Ισραηλινούς, που έδειξαν στοιχεία μιας καλά δουλεμένης ομάδας.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και είχαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να προηγηθούν στο σκορ, όμως στην επανάληψη δεν εμφανίστηκαν στο γήπεδο. Δοκάρι με τον Ατάρ στο 17′ για τους Ισραηλινούς, οι Κονατέ στο 60′ και Ατάρ στο 67′ & 90′ τα γκολ της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Διαμαρτύρονται οι «πράσινοι» για τη μη κατακύρωση του γκολ που σημείωσε ο Τοτσέ στο 79′, καθώς ο βοηθός διαιτητή δεν είδε πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή της εστίας.

Με το γνωστό σχήμα
Με 4-3-3 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Τζόρβας, με τους Βύντρα και Σπυρόπουλο να αγωνίζονται στα δυο άκρα της άμυνας. Οι Μπουμσόνγκ και Καντέ ήταν οι δυο κεντρικοί αμυντικοί. Ο Σιμάο, Κατσουράνης και Νίνης ήταν οι τρεις της μεσαίας γραμμής, ενώ οι Λέτο στα αριστερά, Κουίνσι στα δεξιά και Τοτσέ στην κορυφή, ήταν οι τρεις της επίθεσης.

Μπήκε φουριόζος
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Κουίνσι, να αστοχεί από θέση τετ-α-τετ με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν αρκετά ψηλά άμυνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και απείλησαν και με τον Τοτσέ, όμως ο Ισπανός ήταν σε θέση οφ σάιντ. Με την συμπλήρωση ενός τέταρτου στην αναμέτρηση, η Μακάμπι κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να μεταφέρει το παιχνίδι προς την περιοχή των «πράσινων».

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και για αυτόν τον λόγο έδωσε χώρο στους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Λίγο πριν την συμπλήρωση των 20 λεπτών της αναμέτρησης, ο Ατάρ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τζόρβα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τοτσέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Χάιμοφ, σε ένα ακόμα «πράσινο» τετ-α-τετ με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα.

Ισορρόπησαν οι Ισραηλινοί
Στο 24′ οι Ισραηλινοί έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ με τον Κοναντέ να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Τζόρβα από το ύψος της μικρής περιοχής. Από εκείνο το σημείο της αναμέτρησης και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζουν τους «πράσινους». Οι παίκτες του Ζεσουάλδο Φερέιρα παρουσίασαν προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία και άφησαν στο πρώτο μέρος αρκετούς διαδρόμους, προς την εστία του Τζόρβα. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Κουίνσι είχε μια ακόμα ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στους «πράσινους».

Το πρώτο μέρος τελείωσε με τις δυο ομάδες ισόπαλες 0-0 και με τις ευκαιρίες για τις δυο ομάδες να είναι μοιρασμένες. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ιβάνιρ να ρίχνει στη «μάχη» τον Κολαούτι στη θέση του Νταμπούρ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν με την ίδια ενδεκάδα που ξεκίνησαν την αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία και μέχρι την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του ματς και πίεζαν την αμυντική γραμμή της ομάδας του Φερέιρα. Ο Πορτογάλος τεχνικός απέσυρε από τον αγώνα τον Νίνη, ο οποίος δε φάνηκε στο δεύτερο μέρος και έριξε στη «μάχη» τον Βίκτορ Βιτόλο, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του «τριφυλλιού» σε επίσημο ματς.

Μπλακ άουτ
Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός έχει καταφέρει να ισορροπήσει το ματς, τα σημάδια τρικυμίας στην άμυνας έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους. Η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Κονατέ, με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αφού πρώτα έγινε σωρεία λαθών από την άμυνα του «τριφυλλιού». Ο Παναθηναϊκός είχε λίγα λεπτά αργότερα την ευκαιρία με τον Τοτσέ να φέρει το ματς στα ίσια, όμως στο 67′ ο Σιμάο παραχώρησε πέναλτι και ο Ατάρ διπλασίασε τα τέρματα των Ισραηλινών.

Ο Φερέιρα προχώρησε άμεσα στην τελευταία του κίνηση από τον πάγκο, με τον Ζέκα στη θέση του Καντέ. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να φτάσουν τουλάχιστον σε ένα γκολ, που θα τους έδινε το δικαίωμα να έχουν περισσότερες ελπίδες εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ. Ο Τοτσέ με προβολή στο 79′ έστειλε τη μπάλα μέσα από τη γραμμή της εστίας, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Κερασάκι στην τούρτα
Λίγο πριν την συμπλήρωση των 90′, η Μακάμπι έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Ατάρ και πάλι. Η κατάρρευση του «τριφυλλιού» στο δεύτερο μέρος δεν είχε τέλος και η απογοητευτική εμφάνιση δεν αφήνει περιθώρια για αισιοδοξία εν όψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας. Οι Ισραηλινοί πανηγύρισαν πέρα από μια σπουδαία νίκη επί του «τριφυλλιού» και ένα αποτέλεσμα που τους δίνει το δικαίωμα να ετοιμάζονται να πανηγυρίσουν στην Αθήνα, την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

90+ 3 Λήξη του αγώνα

90′ Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

89′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 3-0. Ο Κολαούτι μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή από αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι και στον Αρτάρ , ο οποίος με σουτ έκανε το 3-0

88′ Μακρινό σουτ του Βιτόλο, ο Χάιμοφ μάζεψε την μπάλα

80′ Σέντρα του Λέτο τα αριστερά, ο Τοτσέ έπιασε το αδύναμο σουτ μέσα στην περιοχή, ο Χάιμοφ απέκρουσε, η μπάλα φάνηκε σύμφωνα με το σώμα του γκολκίπερ να έχει περάσει τη γραμμή αλλά στη συνέχεια ο τερματοφύλακας μάζεψε τη μπάλα στην αγκαλιά του. Ο διαιτητής λανθασμένα έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

78′ Ο Λέτο επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τοτσέ έπιασε την κεφαλιά μεσα στην περιοχή, ο Χάιμοφ έδιωξε σε κόρνερ

71΄ Στη θέση του Κονατέ πέρασε ο Κεχάτ

70′ Δυνατό σουτ του Κονατέ, η μπάλα μακριά από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα

68′ Ο Ζέκα στη θέση του Σιμαό

67′ ΓΚΟΟΟΟΛ 2-0. Ο Αρτάρ εκτέλεσε το πέναλτι στο κέντρο της εστίας του Τζόρβα και έκανε το 2-0 για την ομάδα του

66′ Πέναλτι για την Μακάμπι, ο Καντέ βρήκε μέσα στην περιοχή τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και έδειξε την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Παναθηναϊκού

64′ Ο Λέτο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, βρήκε στην περιοχή τον Τοτσέ, αυτός επιχείρησε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

60′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 1-0. Ο Μίκα έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον αμαρκάριστο Κονατέ ο οποίος επιχείρησε του σουτ από δεξιά της περιοχής. Ο Τζόρβας απόκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια αλλά ο Κονατέ με προβολή προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα

57′ Σουτ του Λογκάσι έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ και μακριά από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα

56′ Κίτρινη στον Τοτσέ για επικίνδυνο μαρκάρισμα

55′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Βιτόλο στη θέση του Νίνη

53′ Ο Μεντουτζανίν στη θέση του Νταχάν

51′ Συρτό σουτ του Κονατέ έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Τζόρβα

47′ Δυνατό σουτ του Λογκάσι στο ύψος του ημικύκλιου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

46′ Ο Κολαούτι στη θέση του Νταμπούρ

45΄ Λήξη πρώτου ημιχρόνου

44΄ Ο Μίκα έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα

43′ Ατομική προσπάθεια του Κουίνσι έξω από την περιχή, επιχείρησε το σουτ, ο Χάιμοφ έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε

41′ Δυνατό σουτ του Κονατέ αριστερά και στο ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Βύντρα και πέρασε κόρνερ

35′ Ο Γεϊνί επιχείρησε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ

30′ Σουτ του Μίκα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Τζόρβας μάζεψε

22′ Σέντρα άπό τα δεξιά, ο Κονατέ αμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή επιχείρησε το πλασέ, ο Τζόρβας ενστικτωδώς πάνω στη γραμμή έδιωξε με τα γόνατα σε κόρνερ

20′ Ο Κούινσι βρήκε τον Τοτσέ μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Ισπανός πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα άουτ και λίγα μέτρα από το αριστερό δοκάρι του Χάιμοφ

17′ Ο Ατάρ σούταρε από αριστερά και έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Σπυρόπουλου και στη συνέχεια χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Τζόρβα

15′ Ο Νίνης σούταρε αδύναμα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χάιμοφ

3′ Ο Κουίνσι βγήκε τετ α τετ με τον Χάιμοφ αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι