Αγγλία – Βραζιλία 0-1: Άρεσε η “νέα” Βραζιλία (highlights)

Η Βραζιλία, στην πρεμιέρα του κόουτς Ντοριβάλ στον πάγκο, είχε καλή εικόνα και νίκησε μέσα στο Γουέμπλεϊ την Αγγλία με 1-0. Σκόρερ ο 17χρονος Έντρικ.`

Με διψήφιο αριθμό απουσιών και οι δύο ομάδες σίγουρα δεν είχαν τις καλύτερες δυνατές ενδεκάδες στο γήπεδο.

Ντεμπούτο στον πάγκο της Βραζιλίας για τον προπονητή Ντοριβάλ και για πέντε παίκτες στην ενδεκάδα.

Το ημίχρονο έληξε δίχως γκολ με την Βραζιλία να έχει τις καλύτερες φάσεις.

Ο Γουόκερ σταμάτησε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή σε τετ-α-τετ του Βίνι (12′), ο Πακετά είχε δοκάρι (35′) και ο Ραφίνια μετά από λάθος γύρισμα του Μαγκουάιρ δεν βρήκε εστία (42′).

Για την Αγγλία ένα σουτ του Γουότκινς από καλή θέση έφυγε άουτ (18′) και σουτ του Γκόρντον η καλύτερη στιγμή το οποίο απέκρουσε ο Μπέντο (41′).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε χαμηλότερο ρυθμό και πολλές αλλαγές και κρίθηκε με μια από αυτές.

Ο 17χρονος Έντρικ ήρθε από τον πάγκο στο 71ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του για να σημειώσει το 0-1 της Βραζιλίας. Έχασε κι ένα τετ-α-τετ στις καθυστερήσεις του αγώνα και την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Η Βραζιλία βεβαίως νίκησε μετά από τρεις σερί ήττες βάζοντας τέλος στο χειρότερο σερί των τελευταίων 22 χρόνων και είχε ωραία εικόνα στην πρεμιέρα του κόουτς Ντοριβάλ. Σίγουρα προβληματισμένος ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Αγγλία: Πίκφορντ – Γουόκερ (20′ Κόνσα), Στόουνς, Μαγκουάιρ (67′ Ντανκ), Τσίλγουελ (67′ Γκόμεζ) – Ράις, Γκάλαγκερ (75′ Μέινου) – Φόουντεν, Γκόρντον (75′ Ράσφορντ) – Μπέλιγχαμ (67΄ Μπόουεν) – Γουότκινς

Βραζιλία: Μπέντο – Ντανίλο, Μπρούνο, Μπεράλντο, Γουέντελ (89′ Μπρέμερ) – Ζοάο Γκόμες, Γκιμαράες (79′ Λουίζ) – Ραφίνια (78′ Σάβιο), Πακετά (71′ Περέιρα), Βίνι (89′ Μαΐα), Ροντρύγκο (71′ Έντρικ)