Γκενκ-Μπριζ 0-3: Κυνική στο κυνήγι του τίτλου (highlights)

Η Μπριζ πέρασε από την έδρα της Γκενκ με 3-0 και σκόρερ τους Σάμπε, Βέτλεσεν και Τιάγκο και συνεχίζει να βλέπει τίτλο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γκενκ είχε μεγαλύτερη διάθεση και ήταν πιο επιθετική από τη Μπριζ, η οποία όμως δεν επέτρεπε στους γηποεδούχους να κάνουν ευκαιρίες στην περιοχή του Τζάκερς. Η ομάδα του Βράνκεν ήθελε αντίδραση μετά την τεσσάρα που δέχθηκε από τη Μπριζ την προηγούμενη αγωνιστική.

Τα πράγματα όμως “στράβωσαν” για τα καλά όταν στο 39′ ο Σάμπε έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μακένζι κινήθηκε προς τη μπάλα αλλά δεν τη βρήκε με αποτέλεσμα να αιφνιδιαστεί ο Βαντεβόρντ και να γίνει έτσι ανέλπιστα το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Γκενκ θέλησε να κερδίσει κι άλλα μέτρα στο γήπεδο, αλλά αντί να έρθει η ισοφαριση το πλήρωσε με άλλα δύο γκολ από την κυνική Μπριζ. Ένα από τον Βέτλεσεν ύστερα από ασίστ του Σάμπε στο 67′ και τέσσερα λεπτά αργότερα από τον Τιάγκο μετά από ασίστ του Βέτλεσεν.

Έτσι η Μπριζ που είναι και στα ημιτελικά του Conference League συνεχίζει να είναι γερά μέσα στο παιχνίδι του τίτλου με πέντε νίκες σε εξι ματς στα play off κι ενώ την περασμένη αγωνιστική είχε φιλοδωρήσει την Γκενκ με άλλα τέσσερα γκολ στην έδρα της αυτή τη φορά.