Ανδόρα – Ισραήλ 0-2 : Στα όρια της κανονικότητας! (highlights)

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στον 9ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024 το Ισραήλ. Το 2-0λ, σχετικά εύκολα, στην Ανδόρα διαμορφώθηκε από ένα αυτογκόλ του Σερβός στο 25' και ένα σουτ του εκ των κορυφαίων του ματς, Κίντα στο 82'

Με εξαίρεση τα πρώτα πέντε λεπτά όπου η Ανδόρα προσπάθησε να αιφνιδιάσει χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, το Ισραήλ σε κανένα άλλο σημείο του ματς δεν απώλεσε τομν έλεγχο με μια υπεροχή που σε ένα μεγάλο κομμάτι σταματούσε στα όρια της μεγάλης περιοχής των γη[πεδούχων.

Αφού λοιπόν η μπάλα βρήκε στο δοκάρι από το σουτ του Βάλες και την κεφαλιά του Βιέϊρα που απέκρουσε δύσκολα ο Ντάνιελ Πέρετς ήρθε το 0-1 στο 24′ έπειτα από σέντρα του Ντάβιντ τους Καλαϊλί και Σερβός να πέφτουν μαζί στην πορεία της μπάλας. Εν τέλει το γκολ πιστωθηκε ως αυτογκολ του μέσου των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η ομαδα του Ισραήλ μπήκε δυνατά χάνοντας 3-4 καλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα που δεν μπήκε στα καλά διαστήματα των φιλοξενούμενων αλλά στο 82′ έπειτα από ωραία ανάπτυξη και πλασέ του εκ των κορυφαίων, Κίντα