Σλοβακία-Ισλανδία 4-2: Πάρτι πρόκρισης! (highlights)

Η Σλοβακία επικράτησε της Ισλανδίας με ανατροπή και σφράγισε την τρίτη της συμμετοχή σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η Σλοβακία ήξερε ότι θέλει έναν βαθμό για να προκριθεί στο EURO της Γερμανίας, ενώ η Ισλανδία αναζητούσε μόνο ένα θαύμα. το γκολ του Όσκαρσον από μια μεγάλη μπαλιά του Πάλσον στο 17ο λεπτό “πάγωσε” το Τέχελνε Πόλε.

Η Σλοβακία όμως απάντησε άμεσα, πίεσε και ισοφάρισε με κεφαλιά του Κούτσκα λίγο πριν το ημίωρο. Μάλιστα μετά από πέντε λεπτά ο Ντούντα κέρδισε πέναλτι (χρειάστηκε και το VAR) και το εκτέλεσε ο ίδιος για την πλήρη ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Χαράσλιν που μμε δύο υπέροχα γκολ με φάλτσο απέναντι γωνία μέσα σε 8 λεπτά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Γκούντγιονσεν από κόρνερ του Γκούντμουντσον είωσε στο 74′ σε 4-2, αλλά ήταν ήδη αργά για την Ισλανδία που ήθελε άλλα τρία γκολ για να διατηρήσει τις μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης.

Έτσι η Σλοβακία πανηγύρισε την πρόκριση ως δεύτερη στον 10ο όμιλο με πρώτη την Πορτογαλία. Αυτή θα είναι η τρίτη της συμμετοχή σε μια τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.