Κύπρος-Ισπανία 1-3: Περίπατος στην Λεμεσό (highlights)

Η Ισπανία χωρίς να συναντήσει προβλήματα νίκησε την Κύπρο με 3-1 στο «Άλφα Μέγκα» της Λεμεσού για την 9η αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2024.

Οι φούριας ρόχας είχαν τον έλεγχο από την αρχή έως το τέλος «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο και στην συνέχεια απλά έκαναν διαχείριση δυνάμεων.

Πρώτοι στον 1ο Όμιλο με την Κύπρο να κλείνει τελευταία και χωρίς βαθμό στη διοργάνωση.

Η Ισπανία προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με πλασέ του Λαμίν Γιαμάλ μέσα από την περιοχή.

Έκανε το 2-0 στο 22’ όταν μετά από πάσα του Γκριμάλντο, ο Ογιαρθάμπαλ πλάσαρε τον Μαλ.

Στο 26’ είχε δοκάρι με σουτ του Θουμπιμέντι.

Και το 3-0 στο 28’ όταν μετά από κόρνερ του Ογιαρθάμπαλ, ο Χοσέλου με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη η Ισπανία ασχολήθηκε με κυκλοφορία μπάλας κι όχι με επίθεση.

Έτσι η Κύπρος κατάφερε να μειώσει στο 75’ με ωραίο πλασέ του Πηλέα μετά από εξαιρετική πάσα του Χαραλάμπους.