Φινλανδία – Καζακστάν 1-2: Έκπληξη στο Ελσίνκι (highlights)

Σπουδαία νίκη για το Καζακστάν με ανατροπή μέσα στο Ελσίνκι και πρωταγωνιστή τον Ζαϊνουντίνοφ που πέτυχε δύο γκολ.

Η Φινλανδία που ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε μετά από αρκετές φάσεις να πάρει προβάδισμα με το πολύ ωραίο φάουλ του Ρόμπερτ Τέιλορ (1-0, 28ο λεπτό). Το Καζακστάν στο πρώτο μέρος είχε μόλις μία τελική αλλά στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαν τα πράγματα…

Το Καζακστάν ανέβασε τις γραμμές και κατόρθωσε να φτάσει στην ανατροπή. Πρωταγωνιστής ο μέσος της Μπεσίκτας, Ζαϊνουντίνοφ που με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 στο 77ο λεπτό και με άψογη κεφαλιά μετά το κόρνερ του Οράζοφ ανέβασε τη χώρα του στην τρίτη θέση του ομίλου (1-2).

Το Καζακστάν βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου και άφησε στην 4η θέση τη Φινλανδία που υπέστη τρίτη διαδοχική ήττα και δεν προλαβαίνει την πρόκριση, σε αντίθεση με το Καζακστάν που διεκδικεί μία προνομιούχο θέση, διαφορετικά μπορεί να το βρει μπροστά της η Ελλάδα στα μπαράζ.