1ος όμιλος/Ισπανία-Σκωτία 2-0: Βρήκε λύσεις στην επανάληψη (highlights)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Ισπανία στη Σεβίλλη επικρατώντας 2-0 της Σκωτίας που είχε την πρώτη της απώλεια σε αυτή την προκριματική φάση του Euro 2024.

Με μαζική άμυνα η Σκωτία απειλήθηκε ελάχιστα από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Λουίς ντε λα Φουέντε απείλησε στο 2ο λεπτό με το πλασέ του Τόρες που πέρασε άουτ και είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο διάστημα αυτό με τον Μίκελ Μερίνο, με τον άσο της Ρεάλ Σοσιεδάδ να σουτάρει με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Γκαν. Στο 44ο λεπτό βγήκε με τραυματισμό στον ώμο, ο αρχηγός της Σκωτίας, ο Άντι Ρόμπερτσον.

Στην επανάληψη οι αλλαγές του Ισπανού τεχνικού απέδωσαν, η Ισπανία έπαιξε πιο ορθολογικά και βρήκε δύο γκολ στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, στο 73΄ με τον Μοράτα μετά από τη σέντρα του βετεράνου Χεσούς Νάβας και στο 86΄με τον Σανθέτ που σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη “φούρια ρόχα”.