Ισραήλ – Λευκορωσία 1-0 : Με τη δύναμη της θέλησης κι ένα “χρυσό” σουτ στο 92′ (highlights)

Με το γκολ του Κανισόφσκι στο 92ο λεπτό το Ισραήλ νίκησε δύσκολα όσο δείχνει το τελικό 1-0 του Λευκορώσους στο Τελ Αβίβ μένοντας σε τροχιά πρόκρισης από τον 5ο όμιλο...

Ήταν ένα ματς κάθε άλλο παρά εύκολο για τους Ισραηλινούς οι οποίοι μπήκαν με ενθουσιασμό, στο πλαίσιο μια γενικής αισιοδοξίας σε αυτόν τον 5ο προκριματικό όμιλο για το Euro 2024 όμως σταδιακά ξέμειναν από έμπνευση και βρήκαν πολύ… ζόρι κόντρα στους μαχητικούς Λευκορώσους ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο γκολκίπερ Γκλέϊζερ πήρε τον τίτλο του κορυφαίου για την ομάδα του σε αυτό το διάστημα καθώς απέκρουσε σωτήρια σε 3-4 επικίνδυνες τελικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Στο 2ο ημίχρονο οι Ισραηλινοί έδειξαν πως το ήθελαν περισσότερο και με περισσότερες δυνάμεις ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ότι δεν έκαναν οι κορυφαίοι τους – σε αυτό το διάστημα – Γκλουχ και Σόλομον – το έκανε ένα παίκτης που ήρθε από τον πάγκο για να γίνει ο “σωτήρας” του Ισραήλ! Ο Κανισόφκσι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρίσκοντας στο πόδι του Μάροσαβ για να καταλήξει στα δίχτυα. Το 1-0 μέσα σε ένα ντελίριο χαράς κι ενθουσιασμού…