Ελλάδα-Γιβραλτάρ 5-0: Ξέσπασε με γκολ και καλή μπάλα… (highlights)

Η Εθνική νίκησε με 5-0 το Γιβραλτάρ στην «OPAP Arena» για την 6η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2024 κι επέστρεψε στις επιτυχίες.

Μετά από δύο συνεχόμενες νίκες η Εθνική έψαχνε ανάκαμψη και το Γιβραλτάρ ήταν ο καλύτερος αντίπαλος για να το πετύχει.
Έπαιξε καλά, πλευροκόπησε, δημιούργησε συνδυασμούς και φάσεις και γενικά φάνηκε ορεξάτη.
Σαφώς κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν μπορούσε να σταθεί απέναντι της, αλλά αυτό που κρατά είναι σίγουρα η βελτίωση και η διάθεση.

Με Πέλκα σε εξαιρετική κατάσταση με ένα γκολ και μία ασίστ και με Μασούρα να κυνηγά μπάλες και να βάζει δύο γκολ, να απειλεί και να σκοράρει και φυσικά τον Μαυροπάνο κυριάρχο στον αέρα με δύο γκολ από ισάριθμες κεφαλιές.
Η Εθνική απείλησε στο 7’ όταν μετά από κόρνερ του Μπακασέτα, η κεφαλιά του Μαυροπάνου βρήκε στα σώματα κι έφυγε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά βρήκε το γκολ, όταν ο Μπουχαλάκης γέμισε για τον Γιαννούλη, εκείνος σέντραρε ο Κόλεινγκ δεν απομάκρυνε και ο Πέλκας από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 12’ ωραίο σουτ Χατζηδιάκου μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο έξω από την εστία.
Στο 18’ ο Πέλκας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ του από το ύψος της περιοχής έφυγε άουτ.

Στο 23’ η Ελλάδα διπλασίασε τα τέρματα της όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα, ο Μαυροπάνος με καρφωτή κεφαλιά από την μικρή περιοχή έκανε το 2-0.

Στο 25’ μια βολίδα του Μπακασέτα απομάκρυνε ενστικτωδώς ο Κόλεινγκ.
Στο 33’ πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία όταν πρώτα ο Παυλίδης από μακριά και ο Ρότα από κοντά με σουτ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα του Γιβραλτάρ.

Στο 37’ ωραίο γκολ του Φούντα ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ του Παυλίδη στο ξεκίνημα της φάσης.
Η Εθνική τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με κατοχή 77%-23% και 24 επιθέσεις για να βγουν 14 τελικές, απέναντι στο απόλυτο μηδέν του Γιβραλτάρ.

Στην επανάληψη, η Εθνική είχε δοκάρι στο 51’ σε απευθείας εκτέλεση Πέλκα.
Στο 58’ φάουλ του Μπακασέτα μπλόκαρε ο Κόλεινγκ.

Στο 70’ η Εθνική ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, πήγε όλο τον δρόμο μόνος του και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια, με την Εθνική να έχει πάντα τον έλεγχο.

Και βρήκε και 4ο γκολ στο 83’ όταν μετά από σέντρα του Μπακασέτα, ο Μαυροπάνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το δεύτερο δικό του στην βραδιά.

Η Εθνική όμως δεν είχε τελειώσει με τα γκολ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1) ο Μασούρας και πάλι μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το τελικό 5-0.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα (84’ Χατζηγιοβάννης), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης (68’ Παπανικολάου), Πέλκας (84’ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας, Φούντας (68’ Ιωαννίδης), Μασούρας, Παυλίδης (68’ Γιακουμάκης).

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ: Κόλεινγκ, Χάρτμαν (85’ Μπαρτρ), Μπρίτο, Τσιπολίνα, Μουέλχι (90΄Σάντος), Τζόλει, Πόζο (90′ Καρσιάνο), Σέρτζαντ, Ρονάν, Ντε Μπαρ, Γουόκερ.