Τσεχία – Αγγλία 0-1: Νίκη πρωτιάς (vids+hls)

Η Αγγλία επικράτησε 1-0 της Τσεχίας στο τελευταίο παιχνίδι του 4ου ομίλου και τερμάτισε στην 1η θέση

Από το γκολ του Στέρλιγκ στο 12ο λεπτό του αγώνα κρίθηκε η αναμέτρηση της Αγγλίας με την Τσεχία. Οι Τσέχοι μπήκαν δυνατά, αλλά… προσγειώθηκαν πολύ νωρίς καθώς στο 2ο μόλις λεπτό οι τυπικά φιλοξενούμενοι Άγγλοι είχαν δοκάρι με τον Στέρλινγκ.

Ο ίδιος παίκτης «χτύπησε» δέκα λεπτά αργότερα (με κεφαλιά μετά την σέντρα του Γκρίλις) για το 0-1 και στην συνέχεια χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση η Αγγλία κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της

Παρ΄ όλα αυτά στο 26΄με τον Κέιν οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ έχασαν καλή ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, ενώ στο 28΄ απάντησαν οι Τσέχοι με τον Χόλες και στο 35΄ με τον Σούτσεκ.
Στην επανάληψη κυριάρχησε η νευρικότητα, έλειψαν οι μεγάλες φάσεις και οι Άγγλοι τελείωσαν πανηγυρίζοντας την πρωτιά, ενώ οι Τσέχοι θα συνεχίσουν ως τρίτοι!