Από θέση ισχύος

Με μια εντυπωσιακή ισοπαλία με σκορ 3-3 κόντρα στην Τβέντε, η Τότεναμ όχι μόνο πέρασε στη φάση των 16 του Champions League αλλά καπάρωσε και την πρώτη θέση του ομίλου

Οι Ολλανδοί έχοντας σιγουρέψει την 3η θέση, θα συνεχίσουν στο Europa League
Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση της από την 5η αγωνιστική η Τότεναμ κατέβηκε στην Ολλανδία να αντιμετωπίσει την επίσης αδιάφορη Τβέντε χωρίς άγχος και με μοναδικό στόχο να πάρει τουλάχιστον το ίδιο αποτέλεσμα με την Ίντερ, έτσι ώστε να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου. Οι Άγγλοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 12ο λεπτό. Ένα γκολ που μπήκε με αστείο τρόπο και με τον τερματοφύλακα της Τβέντε να ευθύνεται 100%, αλλά ήταν απόρροια της πίεσης που ασκούσαν οι ποδοσφαιριστές της Τότεναμ στην άμυνα της Τβέντε. Έτσι λοιπόν ο Βίσγκερχοφ με τάκλιν γύρισε την μπάλα στον Μπόσκερ ο οποίος όμως έπιασε αέρα στην προσπάθεια του να διώξει και αυτή κατέληξε βασανιστικά στα δίχτυα των γηπεδούχων.
Μετά το 0-1 οι παίκτες της Τότεναμ οπισθοχώρησαν, οι Ολλανδοί βρήκαν τους χώρους να κινηθούν και στο 20ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, όταν το σουτ του Ροζάλες προσέκρουσε στο χέρι του Ασσού-Εκοττό. Την ποινή εκτέλεσε εύστοχα , δυο φορές μάλιστα ο Λάντζαατ και ισοφάρισε σε 1-1 στο 22ο λεπτό του ματς.
Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες. Στο δεύτερο μέρος το θέαμα ήταν εντυπωσιακό και πολύ χορταστικό. Μόλις στο 2ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντεφόε έβαλε και πάλι μπροστά την Τότεναμ με 1-2, για να ισοφαρίσει στο 56 ο Ροζάλες με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Γιάνσεν .
Τρία λεπτά αργότερα ο Ντεφόε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι θα βάλει και πάλι του Λονδρέζους μπροστά στο σκορ με 2-3. Οι παίκτες της Τβέντε δεν απογοητεύτηκαν και στο 64ο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαντλί

Γήπεδο: Τβέντε Στάντιον