Η ομάδα Νέων έκανε την αρχή…

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού πήρε σπουδαία νίκη στο Champions League Νέων (Youth League) καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μάλμε με 3-1, δίνοντας το σύνθημα για νίκη και της ανδρικής ομάδας στην αποψινή τους αναμέτρηση με τους Σουηδούς.

Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και αυτό φαίνεται όχι μόνο από το τελικό σκορ αλλά και από τις τελικές ευκαιρίες καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνολικά 21 προσπάθειες έναντι μόλις έξι των Σουηδών.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο 18ο λεπτό με τον Κέντερχολμ να σκοράρει αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Πειραιά. Αρχικά, στο 34ο λεπτό ο Λάτσι ισοφάρισε για την ομάδα του ενώ πέντε λεπτά αργότερα ολοκληρώθηκε η απόλυτη ανατροπή με τον Βέργο να «γράφει» το 2-1. Οι παίκτες του Βούζα «καθάρισαν» τη νίκη πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ουσιαστικά αφού δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45′ και πάλι ο Βέργος σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» μετά το ανεπιτυχές ξεκίνημα στο τουρνουά έχουν πλέον τρεις βαθμούς και βρίσκονται στη δεύτερη θέση μαζί με τη Γιουβέντους αφού οι Ιταλοί γνώρισαν την ήττα από την Ατλέτικο με 1-0.