Φενέρμπαχτσε-Μπασάκσεχιρ 1-2 παρ.: Σοκ για την Φενέρ (HLS)

Η περσινή πρωταθλήτρια Μπασάκσεχιρ φέτος κινδυνεύει με υποβιβασμό αλλά βρήκε την δύναμη να κάνει την έκπληξη και να αποκλείσει στο Κύπελλο την Φενέρμπαχτσε με νίκη 2-1 στην παράταση μέσα στο Ούλκερ Στάντιουμ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπασάκσεχιρ ήταν πιο επικίνδυνη. Πιο απειλητική και προηγήθηκε δίκαια με το γκολ του Ζούνιορ Φερνάντες (42′) σε μια φάση όπου αποβλήθηκε και ο Λέμος για την Φενέρ καθώς χτύπησε αντιπαλο.

Η Φενέρ στο ημίχρονο έκανε τρεις αλλαγές και βελτιώθηκε. Μια από αυτές ο Μεσούτ Οζίλ. Σε μια αντεπίθεση ήρθε η ισοφάριση με σκόρερ τον Βαλένσια στο 72ο λεπτό.

Η Μπασάκσεχιρ έχασε ευκαιρίες αλλά το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί με ένα καταπληκτικό – ίσως και τυχερό – γκολ του Γκούλμπραντσεν η Μπασάκσεχιρ πήρε ξανα το προβάδισμα (96′).

Στην συνέχεια με τέσσερις επεμβάσεις ο Χαρούν κράτησε την Φενέρ στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με γεμίσματα στην περιοχή προσπάθησαν να στείλουν το παιχνίδι στα πέναλτι αλλά δεν βρήκαν γκολ.

Η Μπασάκσεχιρ ολοκλήρωσε την έκπληξη και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου Τουρκίας. Πέτυχε την πρώτη νίκη της μετά από επτά αγώνες, βελτιώνοντας την αυτοπεποίθησή της.

Η Φενέρ έχασε δεύτερο σερί ντέρμπι μετά το 0-1 στο πρωτάθλημα από την Γαλατάσαραϊ.