SuperLeague2: Νίκες των πρωτοπόρων…

Με... "τρίποντο" συνέχισαν Λεβαδειακός και Athens Kallithea

Με αγώνες υψηλού ενδιαφέροντος ξεκίνησε η εβδομάδα για τη SuperLeague 2 καθώς, στις δύο από τις τρεις αναμετρήσεις της ημέρας είχαν εμπλοκή των πρωτοπόρων και των δύο ομίλων.

Στον Α’, ο Λεβαδειακός έβγαλε αντίδραση για τον πρόσφατο αποκλεισμό του από το Κύπελλο επικρατώντας του Καμπανιακού 3-0 για τη 15η αγωνιστική. Αποτέλεσμα που εδραίωσε τους Βοιωτούς στην κορυφή της βαθμολογίας με τρεις βαθμούς περισσότερους από τη δεύτερη ΑΕΛ και με αγώνα λιγότερο.

Ο Θοδωρής Τσιριγώτης άνοιξε το σκορ στο 16′ δείχνοντας το δρόμο προς τη νίκη στους συμπαίκτες του. Αξιοποιώντας τη σαφή ανωτερότητά τους οι γηπεδούχοι ζευγάρωσαν τα τέρματά τους με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, μετά από δέκα λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο για να έρθει ο Γιαννιώτας στο 63′ και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Βήχος (75′ Ντεντάκης), Τσάπρας, Μπελμόντε (81′ Κασέμι), Μεχία (75′ Λόπεθ), Γιαννιώτας (81′ Βέρρης), Σωτηράκος, Κουάδρα (65′ Νίκας), Συμελίδης, Τσελεπίδης, Τσιριγώτης.

Καμπανιακός: Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Ταΐρης, Προσκυνητόπουλος, Έππας (72′ Μυστακίδης), Φροσύνης, Γαρύφαλλος, Πολύζος, Βοσκόπουλος, Παπακωνσταντίνου, Τότσκα (33′ λ.τ Τσιακούμης).

13. Αλμωπός Αριδαίας 0

• Η ΠΑΕ Αλμωπός Αριδαίας αποβλήθηκε με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Super League 2 στις 29.09.2023.

Γιούχτας Αρχανών – Athens Kallithea 1-2

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πανηγύρισε η πρωτοπόρος του Β’ ομίλου Athens Kallithea διατηρώντας την πρωτεκαθεδρία της με τρεις βαθμούς διαφορά από τα δεύτερα Χανιά.

Είναι γεγονός πως οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν αρχικά ξεκινώντας το ματς με ορμή κι αποφασιστικότητα, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην αντίπερα όχθη. Συγκεκριμένα ήταν ο Κυνηγόπουλος στο 22′ που βρέθηκε απέναντι από τον Πρινιωτάκη δίχως όμως να καταφέρει να τον νικήσει. Η απάντηση για τους Κρήτες ήρθε στο 35′ από σέντρα – σουτ του Αλεξόπουλου και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Κότσαρη.

Πάνω σ’ αυτήν τη λεπτή ισορροπία ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με τους ποδοσφαιριστές του Γιούχτα να πανηγυρίζουν πρώτοι το γκολ στο 53′ χάρη σε πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Αλεξόπουλος με τον ίδιο να εκτελεί εύστοχα για το 1-0! Ο ίδιος είχε την ευκαιρία να βάλει ισχυρά θεμέλια νίκης για την κρητική ομάδα όταν στο 55′, αξιοποιώντας το… timing έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο πορτιέρε, με τον Κότσαρη όμως να δείχνει αντανακλαστικά.

Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν στο 59′ με σουτ του Βασιλογιάννη που πέρασε εκτός εστίας, για να βρουν τελικά απάντηση στο 77′ “πληρώνοντας” τους αντιπάλους τους με το… ίδιο νόμισμα. Συγκεκριμένα ο Ματίγια ήταν αυτός που στο 77′ ευστόχησε από τη βούλα του πέναλτι βάζοντας “φωτιά” στο ματς και δημιουργώντας τις προϋποθέσεις να αναδειχθεί σε ήρωα της αναμέτρησης ο Τόρες που στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Athens Kallithea διαμορφώντοας το τελικό 1-2.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Θεοδωράκης, Κόλα, Κωστανάσιος (65′ Λώλης), Μπουτσάκης (65′ Δασκαλάκης), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Μπρους (86′ Γιουσέφ), Αλεξόπουλος (86′ Τζανής).

Athens Kallithea: Κότσαρης, Μπουλούλης (64′ Γεβρέμοβιτς), Μαρόττα, Μεχίας, Μανθάτης, Ματίγια, Σίλβα, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους, Τσιντώνης (46′ Έντλαντ), Κυνηγόπουλος.