ΠΑΟΚ: Τάισ(τ)ον ο… σερβιτόρος! (video)

Κάθε φορά που ο Τάισον έχει συμμετοχή σε γκολ, ο ΠΑΟΚ δε χάνει.

Ο Βραζιλιάνος είναι από τα βασικά «γρανάζια» του ΠΑΟΚ την εφετινή χρονιά, μετρώντας 12 ασιστ σε όλες τις διοργανώσεις, με τις 10 να έρχονται στο πρωτάθλημα και τις άλλες δύο στην Ευρώπη.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως κάθε φορά που ο Τάισον μοιράζει ασιστ, ο «δικέφαλος του βορρά» δε χάνει.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα δύο τελευταία εντός έδρας ντέρμπι με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, όπου με τρεις ασιστ, ο ΠΑΟΚ σκόραρε ισάριθμα γκολ, παίρνοντας τέσσερις βαθμούς.

Αναλυτικά οι ασιστ του Τάισον:

21/09/23 Ελσίνκι – ΠΑΟΚ 23. Με το σκορ στο 1-2, ο Τάισον περνάει αλλαγή στο 67′, για να «κλειδώσει» τη νίκη δίνοντας ασιστ στον Μπράντον Τόμας στις καθυστερήσεις του αγώνα.

27/09/23 ΠΑΟΚ – Βόλος 3-0. Δύο γκολ του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο από ασιστ του Βραζιλιάνου, για ένα εύκολο απόγευμα της ομάδας του Λουτσέσκου.

01/10/23 Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-2. Στην τελευταία φάση έχασε τους τρεις βαθμούς. Παρόλα αυτά ο Τάισον βρήκε τον Ζίφκοβιτς, για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα η ομάδα του.

25/11/2023 ΠΑΟΚ-Πανσερραϊκός: Δύο ασίστ με τον Πανσερραϊκό στο άνετο 5-0 της ομάδας του.

04/12/2023 ΠΑΟΚ-Λαμία: Μία τελική πάσα στο εύκολο 3-0 κόντρα στον σύλλογο από την Φδιώτιδα.

14/12/2023 ΠΑΟΚ-Ελσίνκι: Μία ασίστ στο 4-2 επί των Φινλανδών στο τελευταίο ματς των ομίλων του Europa Conference League.

21/01/2024 Βόλος-ΠΑΟΚ: Μία ασίστ στο 5-1 μέσα στην έδρα των Θεσσαλών.

28/01/24 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1. Με δύο ασιστ στα γκολ του Ντεσπότοφ, οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε μία πολύ σημαντική νίκη για την κούρσα του πρωταθλήματος.

11/02/24 ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1. Η τελευταία χρονικά ασιστ, χαρίζοντας στον ΠΑΟΚ τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.