Ιωνικός – Βόλος 1-1 : Καλό ματς, δίκαιο αποτέλεσμα! (vids)

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ματς του Ιωνικού με τον Βόλο. Το σκορ άνοιξε ο Βαφέας (51) και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 85' έπειτα από εκτέλεση φάάουλ του Όρος και κόντρα της μπάλας στο κεφάλι του Ρομαό

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ματς του Ιωνικού με τον Βόλο που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική, στη Νεάπολη.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με προβολή του Βαφέα στο 51ο λεπτό και η ομάδα της Μαγνησίας ισοφάρισε έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Όρος και γκελ της μπάλας στο κεφάλι του Ρομαό, στο 85ο λεπτό…

Η ομάδα της Νεάπολης με τα γνωστά της προβλήματα, λόγω απουσιών, παρατάχθηκε σε σύστημα 4-3-3 και τους Βαλεριάνο, Ρομαό, Βαφέα και Μύγα μπροστά από τον γκολκίπερ Χουτετσιώτη.
Οι Γκουτσούλιας, Ντάλσιο και Άοσμαν – σε πιο ελεύθερο ρόλο – στη μεσαία γραμμή με τους Καμπράλ, Ματσούκα και Τουράμ στη γραμμή κρούσης.
Ο τιμωρημένος, λόγω της αποβολής του στο προηγούμενο ματς, της Τούμπας, προπονητής του Βόλου Γκιγιέρμο Αμπασκάλ ξεκίνησε με τον Κότνικ κάτω από τα γκολπόστ και τους Ρομέρο, Μπαρτόλο, Γκρίλο και Ρίνερ μπροστά του.
Στην μεσαία γραμμή ο Τσοκάνης με τους Νίνη και Μπαριέντος και 3αδα στην επίθεση οι Ροσέρο, Ρεγκατίν και Φαν Βέερτ.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό, ένταση – πέραν του δέοντος σε ορισμένες περιπτώσεις – και μπόλικη διάθεση για δημιουργία από τις δύο ομάδες.
Πιο επικίνδυνος ο Ιωνικός στα πρώτα 20 λεπτά ενώ η ομάδα της Μαγνησίας απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τους Ρομέρο (28’) και Φαν Βέερτ τέσσερα λεπτά αργότερα.
Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Βαφέας ανέλαβε… δράση, ως επιθετικός δημιουργώντας δύο απανωτές ευκαιρίες.
Μια με διαγώνιο σουτ κι αμέσως μετά, αναγκάζοντας τον Κότνικ να μας θυμίσει τις καλές του ημέρες στον Πανιώνιο!
Σε αυτό το χρονικό διάστημα οι δύο ομάδες ζήτησαν από μια αποβολή (!). Αρχικά σε σκληρό μαρκάρισμα του Ρίνερ επί του Τουράμ και λίγο μετά ένα δυνατό χτύπημα του Βαλεριάνου στον Νίνι. Ο Ευαγγέλου και στις δύο περιπτώσεις επέλεξε την κίτρινη κάρτα, ως τιμωρία..
Ο ρυθμός ήταν εξίσου γρήγορος στην επανάληψη και σ αυτό έπαιξε βέβαια ρόλο το γκολ του Βαφέα στο 51ο λεπτό με προβολή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άοσμαν..

Όπως ήταν λογικό, σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν περισσότερες πρωτοβουλίες κι ενώ δυσκολεύονταν αρκετά στο να μπούνε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή του Ιωνικού, βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης – και με τη… συνδρομή της τύχης – στο 85ο λεπτό!
Τότε, που ο Αργεντίνος Οράλ εκτέλεσε φάουλ από τα 25 μέτρα με τη μπάλα, έπειτα από πρόσκρουση στο κεφάλι του Ρομαό, να καταλήγει με καμπύλη στα δίχτυα του Χουτετσιώτη..

Στο φινάλε, αμφότεροι έδειξαν ανικανοποίητοι στην προοπτική της ισοπαλίας δίχως όμως να το αλλάξουν..
Υπήρξε σασπένς στο φινάλε με αποκορύφωμα την ευκαιρία του 92ου λεπτού όταν ο Κότνικ απέκρουσε κοντινό σουτ του Τουράμ.
Το τελικό 1-1 πέρασε στην ιστορία ως ένα μάλλον δίκαιο αποτέλεσμα…