Παναθηναϊκός-Άρης 1999-00: 3-0 σε 13 λεπτά (vid)

Ήταν ο Παναθηναϊκός του Γιάννη Κυράστα που μέσα σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο δεν άφησε τον Άρη να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Θυμηθείτε πως έφτασε στην άνετη εκείνη επικράτηση το "Τριφύλλι".

Ο Παναθηναϊκός του Γιάννη Κυράστα είχε ψηφιστεί από τον κόσμο του ποδοσφαίρου ως η καλύτερη ομάδα εκείνης της σεζόν για το ποδόσφαιρο που έπαιζε ασχέτως αν δεν κατάφερε να κατακτήσει κάποιο τίτλο. Στο γήπεδο παρουσίαζε πολύ όμορφα πράγματα.

Μια από τις “παραστάσεις” αυτής της ομάδας ήταν και στο ματς απέναντι στον Άρη στις 5 Δεκεμβρίου του 1999 όταν μέσα σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο διαμόρφωνε το τελικό 3-0.

Την αρχή έκανε ο Νίκος Λυμπερόπουλος με σουτ στο 32ο λεπτό για να διπλασίασει τα τέρματα του Παναθηναϊκού ο Μπλένταρ Κόλα επτά λετπά αργότερα (39′) και πάλι με σουτ μέσα από την περιοχή. Οι “πράσινοι”, καταιγιστικοί, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 45′ με τον Φλίπσεν έκαναν και το 3-0.

Θυμηθείτε αυτή την παράσταση της ομάδας του Γιάννη Κυράστα.