Βενέτσια – Μπάρι 3-1: Νίκη και τρίτη θέση για τους Βενετσιάνους

Με δύο γκολ αρκετά νωρίς στο παιχνίδι η Βενάτσια έβαλε τις βάσεις για μία πολύ συμαντική νίκη που την φέρνει στην τρίτη του πίνακα της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον σκορ στο 3ο μόλις λεπτό με προβολή του Γκιτγιάερ, στο 5ο και στο 10ο λεπτό είχε δύο ευκαιρία για να σκοράρει για δεύτερη φορά χωρίς να τα καταφέρει. Δεν πέρασε όμως πολύ ώρα για να κάνει το 2-0 η Βενέτσια καθώς και πάλι με προβολή στην καρδιά της άμυνας σκόραρε στο 15′ ο Αλτάρε. Η Μπάρι άρχισε να βρίσκει χώρους και να προσπαθεί να πατήσει περιοχή και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο στο 37ο λεπτό όταν από λάθος των γηπεδούχων ο Πούσκας βρέθηκε σε καλή θέση έκανε εξαιρετικό τελείωμα και μείωσε σε 2-1.

Στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 68ο λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε κάποια φάση μπροστά στην αντίπαλη εστία, στο 68′ η Μπάρι απείλησε και στο 74 απάντησε η Βενέτσια χωρίς όμως κάτι να αλλάξει μέχρι το 90ο λεπτό όταν ο Πονγιάπαλο σκόραρε το 3-1, 16ο δικό τους γκολ στη σεζόν, για να βάλει “τελεία” στο ματς και να “σφραγίσει” τη νίκη της Βενέτσια.