Πάρμα – Παλέρμο 3-3: Ματσάρα με δύο… νικητές στο “Ένιο Ταρντίνι” (highlights)

Πάρμα και Παλέρμο έδωσαν σκληρή μάχη, που εξελίχθηκε σε σπουδαία παράσταση στο 3-3 του "Ένιο Ταρντίνι".

Η Πάρμα και το Παλέρμο μπορούν να νιώθουν όμορφα μετά το ματς των μεγάλων διακυμάνσεων στο “‘Ενιο Ταρντίνι”, που έληξε 3-3, για την 16η αγωνιστική της Serie B. Το Παλέρμο πέρασε δύσκολα απ΄το ξεκίνημα λόγω της πίεσης της Πάρμα, ωστόσο ο Ματέο Μπρουνόρι έβαλε μπροστά στο σκορ τους “Ροσανέρο” με δύο γκολ “ποίηματα” στο 3′ και στο 18′. Αρχικά σκόραρε με μια απίθανη λόμπα απ΄το κέντρο και στη συνέχεια με ένα εκπληκτικό πλασέ έξω απ’ την περιοχή. Η Πάρμα προσπάθησε να βρει γκολ γρήγορα, όμως έπεφτε συνεχώς πάνω στην καλά οργανωμένη αμυντικά ομάδα του Τζίνο Κορίνι. Οι γηπεδούχοι είχαν να θυμούνται μέχρι το ημίχρονο ένα καλό σουτ του Μπονί στο 15′ που πέρασε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων, αλλά και δύο μακρινές προσπάθειες από Ντι Κιάρα και Εστέβεζ στο 33′ και το 40′.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εξαιρετικά για τους “Τζιαλομπλού”. Στο 51′ ο Εστέβεζ σούταρε μέσα απ’ την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα του Παλέρμο. Ακολούθησε μια συντριπτική επιθετική τακτική της Πάρμα και τρεις καλές στιγμές με τον Καμαρά στο 58′ και στο 63′, αλλά και ένα καλό πλασέ του Μιχαϊλα στο 79′. Το Παλέρμο μετά το 80′ άρχισε να σκέφτεται τις αντεπιθέσεις, λόγω των χώρων που έδωσε η Πάρμα. Έτσι στο 84′ ο Λουκίνι απείλησε με μια επικίνδυνη και άστοχη προβολή, ενώ στο 86′ ο Σέγκρε εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα της Πάρμα και κέρδισε σε τετ α τετ τον Τσιτσιτσόλα για το 1-3! Το ματς φάνηκε να τελειώνει υπέρ του Παλέρμο, αλλά η Πάρμα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από Μιχαϊλα (90+1′) και Σαρπεντιέρ (90+5′) το ματς έληξε ισόπαλο μέσα σε ανάμεικτα συναισθήματα σε εξέδρα και αγωνιστικό χώρο.

Πρώτη παραμένει η Πάρμα με 34 βαθμούς και 8ο το Παλέρμο με 25!