Κόμο – Πίζα 0-1: Η κορυφή «γέρνει» προς την Τοσκάνη! (hls)

Σημαντικό "τρίποντο" της Πίζα στο Κόμο, με ένα αυτογκόλ του Σκάλια από το 5ο λεπτό, με το οποίο η ομάδα της Τοσκάνης ανέβηκε για λίγο στην κορυφή της Serie B

Μια σπουδαία νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά κορυφής πέτυχε η Πίζα στο Κόμο σε ένα ματς με έντονες διακυμάνσεις στις εντάσεις και την υπεροχή, ένθεν κι ένθεν!
Η ομάδα της Τοσκάνης μπήκε πιο αποφασισμένη να επιβάλλει το ρυθμό της και τα κατάφερε στο πρώτο ημίωρο όπου πορεύθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ.
Ήταν το 5ο λεπτό ήταν με την «καλή» της αριστερή πλευρά η Πίζα έκανε την πρώτη και… «καλή» της επίθεση στο ματς. Μετά από επέλαση του Μπερουάτο, η Μαστίνου σούταρε με τη μπάλα έπειτα από γκελ στον ΣΚάλια, να καταλήγει στα δίχτυα του Φαλτσίν.
Στο διάστημα που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν προϋποθέσεις για ένα ακόμη γκολ δίχως να τα καταφέρουν.
Η Κόμο μετά το ημίωρο βρήκε τις ισορροπίες της, «αγγίζοντας» την ισοφάριση με 2-3 καλές φάσεις με τις δικές της καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Τσέρι και Λα Γκούμινα.
Στις περισσότερες περιπτώσεις, «έλαμψαν» οι αξίες των δύο γκολκίπερ της αναμέτρησης. Του Βραζιλιάνου Νίκολας Αντράντε της Πίζα και του Φάλτσιν των γηπεδούχων.
Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν πιο ήπιος σε ένα περισσότερο νευρικό ματς.
Η Πίζα κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, σκαρφαλώνοντας στην κορυφή και κυρίως έδειξε πως διαθέτει ένα σοβαρό σύνολο που μπορεί αν πρωταγωνιστήσει σε έναν τόσο σκληροτράχηλο πρωτάθλημα, όπως αυτό της Serie B