Κάλιαρι – Τορίνο 1-2 : Η πρώτη εκτός έδρας νίκη άγχωσε τη Σαρδηνία (highlights)

Με γκολ των Ζαπάτα και Ρίτσι, η Τορίνο πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην φετινή Serie A στη Σαρδηνία. Η Κάλιαρι μείωσε το τελικό 1-2 με τον Βιόλα

Σε ένα τόσο πιεσμένο παιχνίδι, τουλάχιστον για τους γηπεδούχους, ήταν βέβαιο πως θα μετρούσε το πιο… «καθαρό μυαλό» και η αποτελεσματικότητα!
Η Κάλιαρι, έδειξε πρόθυμη να παίξει ανοιχτά στο χώρο αλλά ήταν μάλλον αδύναμη να διαχειριστεί απέναντι σε μια πολύ πιο «έξυπνη» ομάδα, η οποία είχει την τύχη – ή και την ικανότητα, ασφαλώς – να προηγηθεί στην πρώτη αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια με τον Ζαπάτα στα 22’
Οι φιλοξενούμενοι αφού άντεξαν την πίεση της Κάλιαρι κατάφεραν να πετύχουν το απόλυτο «μούδιασμα» στο στάδιο «Γιούνιπολ Ντόμους» όταν ο Ρίτσι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκανε το 0-2

Στην επανάληψη ο Ριανέρι προσπάθησε να ανεβάσει την ομάδα του στο χώρο- με τους Βιόλα, αντί του Χατζηδιάκου, και Παβολέτι – κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα μια πιο έντονη επιθετική δραστηριότητα της ομάδας του αλλά και μια πιο επικίνδυνη «Γκρανάτα» στις αντεπιθέσεις.
Εν τέλει ήρθε το γκολ από τον Βιόλα να δώσει ένα νέο ενδιαφέρον μειώνοντας σε 1-2 στο 77ο λεπτό.
Ακολούθησε το αναμενόμενο… Μια Κάλιαρι να πιέζει ρισκάροντας, ένα γκολ της Τορίνο που ακυρώθηκε ως οφσάϊτ που δεν πολύ-καταλάβαμε, ελέω VAR και μια αγωνία ως το 97ο λεπτό όταν το ματς έληξε και η ομάδα του Πιεμόντε πανηγύρισε την πρώτη φετινή της εκτός έδρας νίκη αυξάνοντας τις ανησυχίες στο Κάλιαρι

Κάλιαρι (Κλαούντιο Ρανιέρι) 3-4-2-1

Σκουφέ – Βιετέσκα, Ντοσένα, Χατζηδιάκος (46’ Βιόλα) – Άντζι (71’ Αουγκέλο), Σουλεμάνα (11’ Πράτι), Μακούμπου, Ζάπα – Ναντέζ (71’ Λαπαντούλα), Γιάνκτο (46’ Παβολέτι) – Πετάνια

Τορίνο (Ιβάν Γιούριτς) 3-4-1-2

Μιλίνκοβιτς Σάβιτς – Ταμεζέ, Μπουοντζιόρνο, Ροντρίγκες – Μπελανόβα (87’ Βοϊβόντα), Λαζάρο, Λινέτι, Ρίτσι (62’ Γκινέτις) – Βλάσιτς – Ζαπάτα (87’ Πελέγκρι), Σανάμπρια (78’ Σαζόνοφ)

** Στο 11ο λεπτό όλος ο κόσμος στο γήπεδο της Σαρδηνίας χειροκρότησε αποδίδοντας φόρο τιμής στον Τζίτζι Ρίβα, μια από τις μεγαλύτερες δόξες του Ιταλικού ποδοσφαίρου που έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες μέρες