Έμπολι-Μόντσα 3-0: Ο σωτήρας της λέγεται Ζουρκόφσκι (highlights)

Οκτώ παιχνίδια στην Serie A χωρίς νίκη! Από τις 12 Νοεμβρίου του 2023 (0-1 τη Νάπολι), η Έμπολι δεν είχε κερδίσει και βυθιζόταν. Όμως ο Σίμον Ζουρκόφσκι ήρθε δανεικός από την Σπέτσια και στα δύο πρώτα του παιχνίδια έφτασε τα τέσσερα γκολ (χατ-τρικ σήμερα)!

Στις 9 Ιανουαρίου ο Σιμόν Ζουρκόφσκι ανακοινώθηκε ότι θα συνεχίσει ως δανεικός στην Έμπολι. Τέσσερις μέρες αργότερα (13/01) μπήκε αλλλαγή στο 56ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Βερόνα και σκόραρε μόλις οκτώ λεπτά αργότερα. Το γκολ του δεν ήταν αρκετό για την Έμπολι (έχασε 2-1) αλλά αυτό ήταν το πρώτο γκολ της ομάδας μετά από ένα μήνα (τελευταίο γκολ στις 11/12 στο 1-1 με τη Λέτσε).

Μία εβδομάδα αργότερα ο 26χρόνος Πολωνός μέσος ξεκίνησε βασικός και σταμάτησε το αρνητικό σερί οκτώ αγώνων χωρίς νίκη! Ο Ζουρκόφσκι έκανε χατ-τρικ με τέρματα στο 13′, το 38′ και το 73ο λεπτό, στο ματς της ζωής του. Η Έμπολι «χαμογέλασε» μετά από 2,5 μήνες και παράλληλα πήρε σπουδαία βαθμολογική «ανάσα» φτάνοντας τους 16 βαθμούς (προτελευταία, αλλά στο -1 από την Βερόνα και στο -2 από τις Κάλιαρι – Ουντινέζε).

Η Μόντσα, που είχε 72% κατοχή μπάλας και 15 τελικές (5 στον στόχο), δεν ήταν αποτελεσματική στις ευκαιρίες της και έμεινε στους 25 βαθμούς (11η θέση).