Τζένοα-Σαλερνιτάνα 1-0: Βαθιά ανάσα για τους Γενοβέζους

Η Τζένοα επιβλήθηκε το βράδυ της Παρασκευής (27/10) στο στάδιο Luigi Ferraris της Σαλερνιτάνα και πήρε σημαντικό τρίποντο, το οποίο την κρατά σε απόσταση από την ζώνη των ουραγών της Serie A

Την τρίτη της νίκη στη Serie A την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο πήρε σήμερα (27/10) η Τζένοα στο στάδιο Luigi Ferraris. Επικράτησε με σκορ 1-0 της Σαλερνιτάνα και ανάσανε βαθιά στο βαθμολογικό πίνακα, καθώς διατήρησε απόσταση από την ζώνη των ουραγών, εκεί όπου βρίσκονται οι ηττημένοι με μόλις 4 βαθμούς σε 10 αγώνες.

Στην αναμέτρηση, που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της κορυφαίας κατηγορίας του ιταλικού ποδοσφαίρου, η Τζένοα νίκησε στα σημεία την αντίπαλό της, που πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα. Το μοναδικό γκολ, που έκανε τη διαφορά τελικά, σημείωσε ο Άλμπερτ Γκούντμουντσον στο 35ο λεπτό. Από εκεί και μετά, όσο κι αν πάλεψαν οι φιλοξενούμενοι, που είχαν 48% κατοχή της μπάλας και έκαναν 7 τελικές έναντι 8 των γηπεδούχων, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, μένοντας χωρίς τρίποντο μετά από δέκα αγωνιστικές.

Να σημειωθεί ότι το αήττητο που διατηρεί η Τζένοα απέναντι στη Σαλερνιτάνα εντός έδρας το επέκτεινε σήμερα. Πλέον είναι έξι τα εντός έδρας παιχνίδια για τους Γενοβέζους χωρίς ήττα απέναντι στο συγκεκριμένο αντίπαλο.