Όλο και πιο κοντά η Γιούβε

Όλο και πιο πολύ πλησιάζει στην κατάκτηση και αυτού του «Σκουντέτο» η Γιουβέντους, που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Πεσκάρα, βλέποντας ταυτόχρονα τη Ρόμα να «κολλάει» στο «Ολίμπικο» απέναντι στην Αταλάντα (1-1).

Ο Ιγουαΐν με δύο τέρματα, «καθάρισε» το παιχνίδι σε 20 λεπτά (23’, 43’) για την «Κυρία» κόντρα στην Πεσκάρα, με το τελικό 0-2 του «Τζοβάνι Κορνάκια» να φέρνει τους «μπιανκονέρι» στους 80 βαθμούς μετά από 32 αγώνες κι ενώ απομένουν 6 για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η Ρόμα ανέβηκε μεν στους 72, αλλά απομακρύνθηκε κι άλλο από την κορυφή, με τις όποιες ελπίδες για τον τίτλο να φθίνουν. Ο Κούρτιτς έκανε το 0-1 για την Αταλάντα στο 22’, ενώ παρότι οι Ρωμαίοι είχαν μπροστά τους κάτι παραπάνω από 40 λεπτά μετά την ισοφάριση του Τζέκο (50’), δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα.

Οι ουραγοί Παλέρμο και Κροτόνε πήραν από ένα βαθμό κόντρα σε Μπολόνια και Τορίνο αντίστοιχα, ωστόσο το «μπαμ» ήρθε στη Φλωρεντία, όπου με γκολ του Πασκουάλ (πέναλτι) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Έμπολι πανηγύρισε τεράστια νίκη με 2-1 κόντρα στη Φιορεντίνα, αποτέλεσμα που την έστειλε στο +5 από την Κροτόνε στη μάχη της παραμονής.

Tέλος, η Λάτσιο κατάφερε να “σώσει” το βαθμό στη Γένοβα κόντρα στη Τζένοα χάρη σε γκολ του Αλμπέρτο (90’+1′) για το 2-2, ισοπαλία που την κράτησε στην τέταρτη θέση και μπροστά από την Αταλάντα.